Ciężki wypadek podczas modernizacji linii elektroenergetycznej

W trakcie przebudowy linii elektroenergetycznej w woj. pomorskim doszło do poważnego wypadku, w którym pracownik został porażony prądem i doznał poparzeń II i III stopnia, obejmujących 30% całkowitej powierzchni ciała. Przedstawiamy ustalenia inspektora PIP w tej sprawie.

W listopadzie 2020 roku podczas przebudowy linii elektroenergetycznej w woj. pomorskim doszło do ciężkiego wypadku przy pracy (porażenie prądem i poparzenie łukiem elektrycznym) pracownika firmy zajmującej się budową i modernizacją instalacji elektroenergetycznych. Zadaniem ekipy pracowników, w tym poszkodowanego, było odłączenie i opuszczenie przewodów z jednego ze słupów. Do zdarzenia doszło podczas manewrowania wysięgnikiem podnośnika koszowego w strefie niebezpiecznej (w pobliżu przewodów linii 110 kV) bez upewnienia się, że napięcie w linii jest wyłączone. Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy badający wypadek stwierdził rażące zlekceważenie przepisów bezpieczeństwa pracy przez osoby odpowiedzialne za nadzór i wykonanie prac. W związku z tym skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na narażeniu poszkodowanego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Okoliczności wypadku

Do wypadku doszło podczas przebudowy linii elektroenergetycznej o napięciu 110 kV, na terenie województwa pomorskiego. Firma, która zatrudniała poszkodowanego, wykonywała zlecone prace na podstawie umowy zawartej z firmą energetyczną. Przedmiotem umowy było wykonanie dokumentacji projektowej oraz prac budowlano-montażowych w zakresie przebudowy ciągu liniowego „pod klucz”. Do wypadku doszło w trakcie przebudowy linii na jednym z odcinków. W dniu wypadku do pracy na wysokości wykorzystywano podnośnik koszowy WUMAG WT 425 zabudowany na samochodzie ci...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.