Okulary ochronne o działaniu korekcyjnym – konstrukcja i zasady doboru

Praca w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe i niebezpieczne wymaga odpowiedniego zabezpieczenia narządu wzroku przed działaniem tych czynników. W wyniku postępującego procesu starzenia się społeczeństwa coraz więcej osób musi stosować okulary korekcyjne podczas pracy. Niewłaściwie dobrane okulary ochronne i/lub korekcyjne w znacznym stopniu ograniczają możliwość wykonywania pracy. W skrajnych przypadkach mogą być przyczyną wypadków przy pracy. Użytkownicy tych okularów chcą, aby były one wyposażone w jak najcieńsze i lekkie soczewki. Niestety, aby okulary korekcyjne były bezpieczne w codziennym użytkowaniu oraz podczas pracy w warunkach narażenia na czynniki mechaniczne. Muszą być one wyposażone w soczewki o odpowiedniej grubości, spełniające wymagania odporności mechanicznej na uderzenie. W artykule przedstawiono wymagania dotyczące konstrukcji okularów korekcyjnych o działaniu ochronnym oraz zalecenia dotyczące doboru tych okularów do zagrożeń czynnikami niebezpiecznymi występującymi na stanowiskach pracy. 

Pogorszenie wzroku, w szczególności u osób starszych, wpływa w sposób istotny na możliwość wykonywania przez nie czynności zawodowych. Jedną z najczęstszych przyczyn pogorszenia wzroku jest obniżenie ostrości widzenia spowodowane zmianą refrakcji oka. Wynikającą z fizjologicznego zmniejszenia zdolności akomodacji soczewek oczu. Problem ten w szczególności dotyczy osób wykonujących prace wymagające często precyzji, a także zdolności pracowników do dobrej i właściwej oceny odległości, np. przy obsłudze maszyn.

Ponadto praca w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe i niebezpieczne (głównie czynniki mechaniczne oraz promieniowanie optyczne) wymaga odpowiedniego zabezpieczenia narządu wzroku przed działaniem tych czynników. Wady związane z refrakcją wzroku stanowią poważny problem dla społeczeństwa europejskiego. W związk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.