Wpływ zaburzeń i niedoboru snu na efektywność pracy i ryzyko zawodowe

Zmęczenie i niedobór snu mogą być problemem dla większości pracowników. Z badań wynika, że 13% urazów w miejscu pracy można przypisać zmęczeniu. Jakie są pierwsze objawy niedoboru snu? Jaki jest wpływ zaburzeń i niedoboru snu na efektywność pracy i ryzyko zawodowe?

Problemy ze snem to we współczesnym świecie „globalna epidemia”, która – jak alarmuje Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie – „niedobór snu zagraża zdrowiu i jakości życia 45% światowej populacji”. Nie można ich bagatelizować. Jeszcze w 2015 roku TNS opublikował badanie „Sen Polaków”, z którego wynika, że dla 14% Polaków sen to luksus, na który nie mogą sobie pozwolić. Z kolei 46% z nas przyznaje, że rzadko lub bardzo rzadko śpi dobrze. Takie niedosypianie jest zgubne nie tylko dla zdrowia, ale też dla pracy. Jaki jest zatem wpływ zaburzeń i niedoboru snu na efektywność pracy i ryzyko zawodowe?

Pierwszym objawem niedoboru snu, jaki można zauważyć, są wahania nastroju. Zbyt mało snu zmniejsza rezerwę emocjonalną, co skutkuje mniejszą odpornością. Człowiek staje się bardziej skłonny do odczuwania smutku, popadania w zmęczenie i depresję. Brak snu często wpływa również na brak motywacji, a także na pojawienie się trudności w wykonywaniu zadań wymagających planowania i przewidywania. Powodem tego jest osłabienie funkcji neurologicznych, co obniża wrażliwość na środowisko i pogarsza spostrzegawczość. Skrócony czas snu ma swoje odzwierciedlenie również w zaburzeniach widzenia. począwszy od pierwszych objawów, jak błędy w ocenie odległości czy głębokości, po pojawiające się w przedłużonej bezsenności halucynacje. Często pojawiają się również problemy związane z koordynacją, lekkim drżeniem rąk czy precyzyjnymi czynnościami.

Nadwrażliwość na ból zwiększa się nawet po krótkotrwałym niedoborze snu. Niep...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
zaloguj się zarejestruj się

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.