Czy wózek jezdniowy był sprawny podczas wypadku przy pracy?

Pomocnik magazyniera doznał urazu dłoni. Do obrażenia doszło podczas prac z wykorzystaniem wózka widłowego. Jak doszło do wypadku i jakie były jego przyczyny?

Wózek jezdniowy z napędem silnikowym używany w zakładzie pracy powinien spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Prace przeładunkowe z użyciem urządzeń transportowych, jeżeli będą niewłaściwie zorganizowane, a pracownicy biorący w nich udział nie będą świadomi i poinformowani o zagrożeniach oraz sposobach ich minimalizowania, będą niosły duży potencjał wypadkowy. Każdy operator obsługujący urządzenie transportowe powinien znać swoje obowiązki, budowę i zasadę działania urządzenia, na którym będzie pracował, tzn. musi szczegółowo zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową danego urządzenia.

Analiza

Pod pojęciem transportu rozumiemy szereg czynności, które są związane z przewozem (przemieszczaniem) surowców, materiałów, ludzi i wyrobów gotowych, za pomocą odpowiednich urządzeń transportowych, ale również przy pomocy wielu pracowników, którzy, współpracując ze sobą, mogą realizować postawione przed nimi zadania. W przemieszczaniu materiałów często wykorzystuje się urządzenia do podnoszenia ładunków, np. wózki jezdniowe, które używane są jako element wyposażenia wielu zakładów. Niestety przyczyniają się także do wielu wypadków, również tych poważnych, powodując ciężkie obrażenia ciała. Dlatego też takie prace wymagają prawidłowej organizacji, aby zmniejszyć ryzyko zaistnienia wypadku lub awarii. Zminimalizowanie zagrożeń przy pracach przeładunkowych z użyciem urządzeń transportowych jest możliwe, jeżeli będą stosowane poniższe zasady:

  1. przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących przy wykon...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.