Wielkie święto Wyższego Urzędu Górniczego

Wyższy Urząd Górniczy powołano do życia rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 czerwca 1922 roku. Przez cały okres swojego istnienia WUG wraz z podległymi mu jednostkami dostosowywał formy swojej działalności do zmian o charakterze społecznym, gospodarczym i ekonomicznym, którym podlegał polski sektor wydobywczy.

Stojąc na straży szeroko rozumianego bezpieczeństwa pracy w górnictwie Urząd egzekwował przestrzeganie górniczych przepisów, tworzył je, stwierdzał kwalifikacje górnicze, edukował, doradzał, chronił, a także współpracował z przedsiębiorcami górniczymi oraz wieloma instytucjami rządowymi, samorządowymi, społecznymi oraz naukowymi. Konsekwentnie i sumiennie realizował przy tym przyjętą misję. Owocem tego stał się postępujący z biegiem lat spadek wypadkowości w górnictwie. Rosnący poziom bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych, a także proekologiczne działania na terenach poeksploatacyjnych oraz szereg zmian w zakresie górniczej legislacji. Inicjatywy podejmowane przez Wyższy Urząd Górniczy zawsze uwzględniają aktualną sytuację w przemyśle wydobywczym, a także są realizowane zgodnie z najnowocześniejszymi standardami. We współpracy z wieloma podmiotami zewnętrznymi, co pozwala zagwarantować najkorzystniejsze wyniki działania.

Obchody jubileuszowe Wyższego Urzędu Górniczego

Tegoroczne obchody jubileuszowe Wyższego Urzędu Górniczego odbyły się 24 czerwca br. w Katowicach Mieście Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, w formie uroczystej akademii, która rozpoczęła się o godzinie 10.00. Wydarzenie objął Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uczestniczyli w nim przedstawiciele:

  • Prezydenta RP,
  • administracji rządowej i samorządowej,
  • instytucji publicznych współpracujących z WUG,
  • kierownictwa przedsiębiorstw górniczych,
  • świata nauki,
  • posłowie,
  • senatorowie
  • i inni znamienici goście, również zagraniczni.

Podczas uroczystości odbyła się m.in. premiera filmu prezentującego Wyższy Urząd Górniczy i jego historię, a także ludzi, którzy go tworzą. Ponadto dla upamiętnienia stulecia z inicjatywy i dobrowolnych datków pracowników WUG oraz jednostek podległych przeprowadzono renowację miejsca spoczynku pierwszego powojennego Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Romana Brzeskiego. Opracowano także specjalne wydawnictwo prezentujące dzisiejsze struktury i kadry nadzoru górniczego.

W otoczeniu głównej siedziby WUG można było zobaczyć cykl specjalnych jubileuszowych plakatów. Akcentujących symbolicznie instytucję sprzed 100 lat i jej współczesny wizerunek. Wybito pamiątkowy medal, a także uszyto nowy sztandar. Jedną z inicjatyw związaną z obchodami było także przygotowanie kapsuły czasu. Została wmurowana przy wejściu głównym do Urzędu po zakończeniu obchodów i była osobnym wydarzeniem. W piątek, 24 czerwca o godzinie 8.15 pracownicy nadzoru górniczego ubrani w mundury galowe stanęli do pamiątkowego zdjęcia na schodach przed wejściem do budynku WUG. Natomiast przed wejściem do Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek od godziny 9.15, witając przybywających gości, zagrała orkiestra górnicza.

Obchody stulecia istnienia polskiego nadzoru górniczego zostały objęte patronatem medialnym przez  redakcje: TVP Katowice, Dziennika Zachodniego i Strefy Biznesu, Gościa Niedzielnego i Radia eM, Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.

Źródło: Wyższy Urząd Górniczy

Czytaj także: Posiedzenie Śląskiej Rady do Spraw Bezpieczeństwa Pracy

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.