Śmiertelny wypadek podczas usuwania przydrożnego drzewa

W województwie warmińsko-mazurskim podczas prac związanych z wycinką drzew doszło do śmiertelnego wypadku. Tragiczny wypadek wystąpił na skutek licznych nieprawidłowości w zakresie BHP.

W styczniu 2022 roku miało miejsce usuwanie drzew rosnących w pasie jednej z dróg powiatowych na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Podczas wycinki doszło do śmiertelnego wypadku przy pracy robotnika drogowego (wiek: 53 lata), który został uderzony przez pień ścinanego przez siebie grabu. Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, który badał zdarzenie, stwierdził wiele nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa pracy, w tym złą organizację prac oraz zastosowanie niewłaściwej technologii ścinki i obalania drzew.

Okoliczności wypadku

Firma, w której był zatrudniony poszkodowany, zajmowała się m.in. utrzymywaniem zieleni przydrożnej. We wrześniu 2021 r. przeprowadzono okresową kontrolę stanu drzew rosnących w pasach drogowych. W wyniku kontroli drzewa chore, spróchniałe, pęknięte itp., w tym feralny grab, wyznaczono do usunięcia. Miało się to odbyć w okresie pozalęgowym ptaków, czyli od września do końca lutego.

Poszkodowany był zatrudniony na stanowisku rzemieślnik-specjalista dróżnik (kwalifikowany robotnik drogowy). Na zajmowanym stanowisku pracował od ponad 20 lat. Ścinkę i obalanie drzew wykonywał już wcześniej. Pracownik posiadał udokumentowane uprawnienia kwalifikacyjne pilarza (od 2014 r.) oraz aktualne wymagane szkolenia BHP i badania lekarskie.

Usuwanie drzew

W dniu zdarzenia ekipa siedmiu pracowników, w tym poszkodowany, otrzymała rano od majstra polecenie, żeby pojechać na drogę powiatową. Mieli tam usuwać (ścinać i obal...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.