Układ ruchu strażaka Państwowej Straży Pożarnej

Strażaka można spotkać wszędzie, gdzie zagrożone jest przede wszystkim zdrowie lub życie człowieka, często również i zwierząt. Musi on być osobą o ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. Konieczny jest zatem właściwy dobór – selekcja kandydatów do służby w straży pożarnej. W artykule przedstawiamy, na jakie obciążenia narażony jest układ ruchu strażaka PSP.

Do zasadniczych zadań strażaka należy oczywiście wykonywania czynności ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów. Ale rzeczywisty zakres jego pracy obejmuje znacznie więcej obowiązków. Wśród nich są przede wszystkim interwencje podczas: katastrof technicznych, budowlanych, chemicznych, ekologicznych, klęsk żywiołowych, wypadków komunikacyjnych. Dodatkowo strażacy prowadzą działania zarówno na powierzchni akwenów, jak i pod wodą, a także w ramach tzw. ratownictwa wysokościowego. Obejmuje ono również akcje w wykopach, studniach i jaskiniach. Układ ruchu strażaka jest zatem cały narażony na nadmierne obciążenie.

Wyposażenie strażaka

Aby sprostać tak wielu różnorodnym zadaniom, strażacy są odpowiednio wyposażeni, przede wszystkim w środki transportu: samochody gaśnicze i specjalne (podnośniki i drabiny mechaniczne) oraz jednostki pływające – kutry, łodzie i pontony. Sprzęt transportowy pomaga przemieścić w miejsce wykonywania zadań całą gamę wyposażenia. Poczynając od stricte gaśniczego (sprzęt do podawania wody i piany – pompy, działka wodno-pianowe, prądnice, zbiorniki wodne i armaturę do podawania wody), agregaty oświetleniowe, prądotwórcze, wentylatory do oddymiania, narzędzia umożliwiające dotarcie do osób poszkodowanych (piły do drewna, stali i betonu, piły łańcuchowe, nożyce do cięcia blachy, sprzęt burzący – młoty, łomy, siekiery, narzędzia hydrauliczne – rozpieracze, otwieracze drzwi, rozpieracze kolumnowe, podnośniki), s...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.