Ochrona przeciwpożarowa w przewozie towarów niebezpiecznych transportem drogowym

Transport drogowy towarów niebezpiecznych jest szczególnym rodzajem transportu i podlega on określonym przepisom prawnym. Towary niebezpieczne to materiały i przedmioty, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia, mienia oraz środowiska. W ich transporcie należy uwzględnić odpowiednie wyposażenie przeciwpożarowe. Jak zabezpieczyć zbiorniki i pojazdy dedykowane do przewozu towarów niebezpiecznych?

Umowa ADR, bazując na zagrożeniach najbardziej intensywnych, wykazywanych przez towary niebezpieczne, dzieli towary niebezpieczne na 13 klas. Oprócz zagrożeń głównych, towary niebezpieczne mogą wykazywać również zagrożenia dodatkowe. Niemniej wśród tych klas możemy zaobserwować towary, które uznaje się za materiały i przedmioty niebezpieczne pożarowo. Wśród nich możemy wskazać:

Materiały wybuchowe i przedmioty z materiałami wybuchowymi (kl. 1)

Do klasy 1 zalicza się ciekłe lub stałe materiały wybuchowe mogące w następstwie reakcji chemicznej wydzielać gazy o takiej temperaturze i ciśnieniu i z taką prędkością, że mogą doprowadzać do zniszczeń w otaczającym środowisku. Tytuł klasy 1 obejmuje ponadto materiały pirotechniczne przeznaczone do wytwarzania efektów cieplnych, świetlnych i dźwiękowych, gazu lub dymu, lub kombinacji tych efektów, będących wynikiem bezdetonacyjnej, egzotermicznej reakcji chemicznej. Do klasy 1 klasyfikuje się również przedmioty wybuchowe oraz inne materiały i przedmioty, które wytwarza się sposobami wybuchowymi lub pirotechnicznymi w celu uzyskania efektów praktycznych. Z uwagi na to, że materiały i przedmioty wybuchowe wykazują pewne zróżnicowanie pod względem rodzaju i zasięgu stwarzanych zagrożeń, dzieli się je na sześć podklas (1.1-1.6). Materiałom i przedmiotom wybuchowym przypisano również określone grupy zgodności, które określają właści...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.