Szczepienie nie chroni każdego przed kwarantanną po kontakcie z zarażonym

W czasie pandemii lepiej być uczniem niż pracownikiem. Okazuje się bowiem, że w szkole zaszczepione osoby mające kontakt z koronawirusem nie podlegają kwarantannie, bo tak zaleciła Rada Medyczna. W zakładach pracy ta zasada nie jest już stosowana automatycznie. Sanepid może pracowników wysłać do domu, o ile pracodawca jest nadgorliwy.

Szczepienie-nie-chroni-kazdego-przed-kwarantanna-po-kontakcie-z-zarazonymfot. iStock

Do Prawo.pl trafia coraz więcej pytań o podstawy prawne kwarantanny osób zaszczepionych w wyniku kontaktu z osobą zakażoną w zakładzie pracy. Pytają, dlaczego zaszczepione dziecko jest zwolnione z kwarantanny, a rodzic po kontakcie w pracy już nie. W przypadku zakładów pracy Sanepid musi każdorazowo przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne. W szkołach, choć zgodnie z prawem szczepienie nie zwalnia z kwarantanny, to w praktyce już nie musi, bo takie zalecenia wydała Rada Medyczna. Przepisy mówią tylko, że zaszczepieni domownicy mieszkający z zakażonym są zwolnieni z kwarantanny.

W szkole szczepienie zwalania z kwarantanny

Taką praktykę potwierdza dr n. med. Przemysław Rotkiewicz, mazowiecki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. - Osoby (dorośli i dzieci), które miały w placówkach edukacji kontakt z zakażonym SARS-COV-2 niezaszczepione i nie w pełni zaszczepione podlegają kwaran...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.