Stałe środki dostępu do maszyn. Zagadnienia wybrane

Wiele wypadków jest związanych z nieprawidłowym zapewnieniem dostępu do maszyn. Stałe środki dostępu do maszyn powinny umożliwiać pracownikom bezpieczne poruszanie się oraz łatwy dostęp do miejsc obsługi lub konserwacji. Na co powinien w tej kwestii zwrócić uwagę pracodawca?

Stałe środki dostępu do maszyn to jedne z podstawowych środków technicznych redukcji ryzyka. Wynika ono z następujących zagrożeń:

  • utraty równowagi i upadku,
  • upadku z wysokości,
  • poślizgnięcia,
  • potknięcia,
  • spadających materiałów lub przedmiotów,
  • nadmiernego wysiłku fizycznego.

Wymienione zagrożenia mogą oczywiście występować w połączeniu, np. potknięcie i spadnięcie, o ile potknięcie przykładowo nastąpi bezpośrednio przy krawędzi podestu znajdującego się na poziomie 1000 mm ponad powierzchnią głównego podłoża (jeżeli brak jest wymaganej bariery). Przypomnijmy, że redukcji ryzyka (dyrektywa maszynowa i EN 12100) dokonuje się za pomocą trzech grup rodzajów środków: bezpieczeństwa konstrukcyjnego, środków technicznych i informacji o użytkowaniu (zgodnym z przeznaczeniem) przekazywanych odbiorcy. Dla projektanta nowej maszyny dostępne są wszystkie z nich i w wymienionej wyżej kolejności powinien z nich skorzystać.

Rozwiązania konstrukcyjne a stałe środki dostępu do maszyn

Każde sensowne rozwiązanie konstrukcyjne redukujące ryzyko jest najtańsze i najskuteczniejsze. Na przykład:

  • umieszczenie elementów regulacyjnych oraz wyposażenie (przykładowo punkty smarowania) na poziomach, dla których nie jest konieczne budowanie drabin, schodów i podestów,
  • rozmieszczanie elementów, do których dostęp jest konieczn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
zaloguj się zarejestruj się

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.