Środki ochrony w budownictwie
Co trzeci śmiertelny wypadek przy pracy ma miejsce podczas prac budowlanych. Jakie środki ochrony indywidualnej powinny być stosowane podczas pracy na budowie, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników?
W swojej pracy jako służba BHP na budowach spotykałem się z ignorancją pracodawców w zakresie wyposażenia pracownika w środki ochrony indywidualnej. Szczególnie chodzi o podwykonawców. Zauważyłem, że pracodawca uważa, że jak wyposażył pracownika np. w hełm czy szelki bezpieczeństwa, to pracownik ma je nosić „wiecznie”. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych, a także szkodliwych czynników występujących w środowisku pracy. Co bardzo ważne, powinien poinformować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. O tym niestety pracodawcy często zapominają.
Jednym z podstawowych obowiązków pracownika podczas pracy jest m.in. stosowanie środków ochrony indywidualnej, które zostały określone poprzez ocenę ryzyka zawodowego na danej budowie, a także w IBWR (Instrukcja bezpieczeństwa wykonywania robót).
Pracownik przed rozpoczęciem pracy powinien sprawdzić, jakie środki ochronne wymagane są na jego stanowisku pracy. Skontrolować ich stan oraz upewnić się, że stosuje je zgodnie z instrukcją użytkowania. Jeżeli którykolwiek z nich jest uszkodzony (np. pęknięty kask, przetarta uprząż do prac wysokościowych) lub przestaje spełniać wymogi norm, nie zapewniając ochrony (np. w wyniku upływu terminu ważności), wówczas należy je wymienić na nowe.
Może Cię również zainteresować: Dbanie o środki ochrony indywidualnej<...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych