Służby kontrolne BHP i ich uprawnienia
Jakie służby kontrolne BHP działają w systemie nadzoru nad warunkami pracy i jakie są ich uprawnienia, m.in. Państwowej Inspekcji Pracy, Inspekcji Weterynaryjnej, Społecznej Inspekcji Pracy czy Urzędu Dozoru Technicznego?
Państwowa Inspekcja Pracy
Pierwsza w naszym zestawieniu Służby kontrolne BHP i ich uprawnienia jest Państwowa Inspekcja Pracy. Powołana została do nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Jest ona organem w pełni niezależnym od organów administracji gospodarczej oraz państwowej. Podlega zaś Sejmowi RP, a jest nadzorowana i kontrolowana przez Radę Ochrony Pracy.
Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, wykonujący lub nadzorujący czynności kontrolne, są odpowiedzialni przede wszystkim za rzetelne i obiektywne ujmowanie i dokumentowanie wyników kontroli. W zakresie swego działania są oni niezależni od jakichkolwiek wpływów postronnych. Państwową Inspekcją Pracy kieruje Główny Inspektor Pracy przy pomocy zastępców. Natomiast nadzorem i kontrolą Inspekcji są objęte wszystkie zakłady pracy. PIP działa na podstawie Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (t.j. w Dz.U. 2019 poz. 1251).
Organem nadzoru i kontroli w sprawach objętych zakresem działania Państwowej Inspekcji Pracy jest Rada Ochrony Pracy przy Sejmie. Rada działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
Kandydatów do Rady przedstawiają: Prezes Rady Ministrów, ogólnokrajowe organizacje międzyzwiązkowe i inne organizacje społeczne [...]