Służba BHP w zakładzie pracy

Służba BHP w zakładzie pracyfot. iStock

Jak wygląda służba BHP w zakładzie pracy i kiedy można powierzyć jej zadania? Jaki jest zakres jej działań i uprawnienia?

Zagadnienia dotyczące tematu służba BHP w zakładzie pracy regulują przede wszystkim dwa, podane niżej, akty prawne:

  1. Kodeks pracy.
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 1997 r., nr 109, poz. 704 ze zm.).

Obowiązek tworzenia służby BHP

Pracodawca ma obowiązek tworzenia służby BHP, jeżeli zatrudnia powyżej 100 pracowników (art. 237.11 k.p). Jeżeli zatrudnia on mniej niż 100 pracowników, może powierzyć wykonywanie zadań przysługujących służbie BHP osobom zatrudnionym, wyznaczonym do innych zadań. Pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę. Może też zatrudnić w tej komórce pracownika służby BHP w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Pracodawca posiadający wymagane przeszkolenie, zgodnie z Kodeksem pracy (art. 237.11) oraz z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.