Służba BHP ma podlegać bezpośrednio pracodawcy, a nie kadrowej

Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że służba bezpieczeństwa i higieny pracy ma bezpośrednio podlegać pracodawcy i przypisują pracowników służby bhp w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa np. pod dyrektora HR. Dla pracodawcy może to mieć negatywne konsekwencje. Ignorowanie poleceń PIP w tym zakresie może się skończyć nawet sankcją administracyjną sięgającą 30 tys. zł.

Michał Płomiński zwrócił uwagę na rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, którego par. 1 ust. 5 odsyła do par. 4 ust. 7, którego już nie ma w rozporządzeniu. Przepis ten stanowi, że służba bhp podlega bezpośrednio pracodawcy. U pracodawcy będącego jednostką organizacyjną służba bhp podlega bezpośrednio osobie zarządzającej tą jednostką lub osobie wchodzącej w skład organu zarządzającego, upoważnionej przez ten organ do sprawowania nadzoru w sprawach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przepis ten stosuje się także do pracownika, o którym mowa w par. 4 ust. 7. W wersji rozporządzenia obowiązującej od 3 października 1997 r. do 30 września 2005 r. przepis ten stanowił, że pracownik, któremu pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp zgodnie z art. 23711 par. 3 Kodeksu pracy, powinien spełnić wymagania określone w ust. 2 i 3. Musiał więc spełniać wymagania dla starszego inspektora, czyli posiadać odpowiednie wykształcenie i staż.

Błąd, którego na co dzień nikt nie zauważa

- To jest błąd. Ustawodawca powinien to zmienić i w miejsce nieistniejącego przepisu (ust. 7 w par. 4 rozporządzenia) przywołać przepis, do którego treść usuniętego przepisu została przeniesiona, czyli do par. 4 ust. 5 obowiązującego rozporządzenia – mówi Marek Maszewski, dyrektor Działu Nad...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.