Rękawice robocze i rękawice ochronne

Rękawice należą do podstawowych środków ochrony indywidualnej. Czym charakteryzują się rękawice robocze i ochronne? Kiedy należy ich używać?

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej. Adekwatne do rodzaju istniejącego zagrożenia i spełniające odpowiednie wymagania oraz odzież i obuwie robocze. Zaś obowiązkiem pracownika jest stosowanie tych środków zgodnie z przeznaczeniem. Wprawdzie środki ochrony indywidualnej nie są najlepszym sposobem ochrony przed czynnikami pracy. Jednakże nie w każdej sytuacji możliwe są zastosowanie środków ochrony zbiorowej. Czy zmiana sposobu wykonywania pracy czy też zmiana technologii procesu pracy. 

Należy pamiętać, że rękawice robocze, podobnie jak odzież i obuwie robocze, zabezpieczają jedynie przed zabrudzeniem się substancjami nieszkodliwymi. Są stosowane, gdy wymagana jest ochrona wytwarzanego produktu. Pozbawione są właściwości ochronnych i nie stanowią środków ochrony indywidualnej. Rękawice ochronne chronią dłonie i przedramię pracownika przed jednym lub wieloma zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy.

Wyposażenie w środki ochrony to obowiązek pracodawcy

Szerzej o obowiązkach w tym zakresie stanowi Rozdział IX Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 z późn. zm.), zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.