Ponadprzeciętny transport ręczny przyczyną urazu kręgosłupa?

Ręczne prace transportowe mogą być przyczyną różnego rodzaju urazów. Czy w omawianym przypadku pracownik doznał urazu kręgosłupa na skutek przenoszenia ciężkich elementów?

W warunkach postępu procesów technologicznych rozwijają się systemy bezpieczeństwa pracy. Obejmują one normy wyrażone w Kodeksie pracy, przepisach wykonawczych o charakterze związanym z organizacją pracy oraz normy techniczne. Określenie „ręczne prace transportowe” oznacza każdy rodzaj transportowania lub podtrzymywania przedmiotów, ładunków lub materiałów przez jednego lub więcej pracowników, w tym przemieszczanie ich poprzez: unoszenie; podnoszenie; układanie; pchanie, ciągnięcie; przenoszenie; przesuwanie; przetaczanie; przewożenie.

Prace transportowe

Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady bezpiecznego prowadzenia prac transportowych jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych, które wdraża Dyrektywę Rady 90/269/EWG z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa podczas ręcznego przemieszczania ciężarów w przypadku możliwości wystąpienia ryzyka, zwłaszcza urazów kręgosłupa pracowników. Pracownik, który zostaje dopuszczony do ręcznych prac transportowych, powinien legitymować się odpowiednią wiedzą na temat bezpieczeństwa i specyfiki wykonywanych czynności. Rozporządzenie to nakłada na pracodawcę szereg obowiązków, w tym przede wszystkim szkolenia pracowników, ogranicza również dopuszczalne masy ładunków przenoszonych przez pracowników oraz podaje wartości dopuszczalne dla tych prac. Ręczne prace transportowe wykonuje się na stanowiskach wymagających przenoszenia przedmiotów o małej lub dużej masie; czynności...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.