art. sponsorowany

Ochrona pracowników w lecie – dlaczego należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed UV?

Zagrożenia związane z pracą na powietrzu latem

Wysoka temperatura na stanowisku pracy negatywnie wpływa na bezpieczeństwo pracowników, ich stan psychofizyczny, a także wydajność. Obowiązkiem pracodawcy jest zadbanie o to, aby skutki upałów nie były zbyt uciążliwe dla pracowników, a więc zapewnienie odpowiedniej organizacji pracy oraz organizacja stanowisk pracy w sposób zabezpieczający pracowników przed zagrożeniami. W lecie głównymi zagrożeniami przy pracy na zewnątrz są wysokie temperatury oraz szkodliwe promieniowanie UV. Obowiązkiem pracodawcy jest podjęcie działań zmierzających do złagodzenia ich skutków.

Wraz z postępującymi zmianami klimatu, nawet w umiarkowanym europejskim klimacie, jest coraz więcej dni, w których promieniowanie UV przekracza natężenie bezpieczne dla człowieka, na które pracownik jest narażony średnio 5-6 godzin dziennie. Ponieważ ekspozycja na UV nie działa natychmiast i można się do niej przyzwyczaić, wielu pracodawców i pracowników nie traktuje jej poważnie.

Nadal w niewielu firmach w Polsce narażenie na nadmierne promieniowanie UV jest uwzględnione w ocenie ryzyka związanego z wykonywanym zawodem. A to właśnie jest początkiem określenia i podjęcia działań profilaktycznych i edukacyjnych.

Odzież UV – ważny i prosty sposób na ochronę

Jednym z najważniejszych narzędzi ochrony przed słońcem jest właściwie dobrana odzież. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów i pracodawców zwiększa się także oferta. Tzw. ubrania UV sprzedają wszyscy – od supermarketów, przez sklepy sportowe po producentów specjalistycznej odzieży sportowej, BHP i ochronnej. Wybór i zakres cen są bardzo szerokie. Co zatem wybrać?

Na co zwrócić uwagę, wybierając odzież UV?

Osoby pracujące latem na świeżym powietrzu powinny używać odzieży chroniącej przed promieniowaniem UV. Odzież UV zapewniająca bezpieczeństwo pracy w warunkach naświetlenia słonecznego powinna spełniać wymogi normy EN 13758-2:2003+A1:2006 (PN-EN 13758-2:2007).

Każde ubranie w pewnym stopniu chroni skórę, nie wszystkie tkaniny zapewniają jednak wystarczającą ochronę przed promieniowaniem UV. Aby określić jej stopień, powszechnie stosuje się wskaźnik UPF (Ultraviolet Protection Factor – współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym), system oceny podobny do systemu SPF (Sun Protection Factor) stosowanego w filtrach przeciwsłonecznych. SPF określa, jak skutecznie filtr przeciwsłoneczny blokuje promienie ultrafioletowe z zakresu B (powszechnie określane jako UVB), odpowiedzialne za reakcję rumieniotwórczą skóry, natomiast UPF określa, jak skutecznie tkanina blokuje zarówno promienie ultrafioletowe B, jak i promienie ultrafioletowe A – co oznacza, że jeszcze lepiej chroni skórę przed szkodliwymi promieniami.

W procesie testowania tkanina zostaje wystawiona na działanie źródła UV, które symuluje promienie słoneczne w południe. Ilość promieniowania UV blokowanego przez tkaninę jest mierzona za pomocą urządzenia zwanego spektrofotometrem. Podobnie jak w przypadku SPF, wyższy współczynnik UPF oznacza lepszą ochronę: UPF od 15 do 20 jest dobry, a od 40 do 50 lub wyższy – doskonały. UPF 50+ blokuje ponad 97,5% promieni słonecznych.

Jeśli zależy nam na gwarancji niezmienności parametrów ochronnych odzieży UV, powinniśmy szukać produktów oznaczonych poniższym piktogramem:

lato-ochrona-pracownikow

Odzież bez takiego oznaczenia, a jedynie określona np. „UV 50+” bazuje zazwyczaj na właściwościach samej tkaniny. Oznacza to, że została przetestowana jedynie przed praniem i nie wiadomo, czy i jak długo właściwości ochronne utrzymują się po praniu.

Pobierz przewodnik o ochronie pracownika latem
PW Krystian Sp. z o.o.
26-400 Przysucha, Staszica 9A
tel. +48 48 675 25 88
info@krystian.com.pl
www.krystian.com.pl

Przeczytaj również: Chrońmy zdrowie pracowników podczas upałów!

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.