Pracownik, kierując prywatnym samochodem, miał wypadek
Sytuacje nietypowe w pracy nie zdarzają się rzadko. Jak rozwiązać kłopotliwe kwestie, które nie są regulowane w sposób niebudzący wątpliwości?
W moim zakładzie pracy dyrektor wysłał pracownika do urzędu miejskiego w celu dostarczenia tam odpowiedniego pisma. Pracownik udał się w podróż swoim prywatnym samochodem. W trakcie przemieszczania się ulicami miasta doszło do kolizji drogowej z innym pojazdem. W wyniku tego zdarzenia pracownik doznał obrażeń ciała, w tym złamania ręki. Jak zakwalifikować to zdarzenie? Czy pracownik ten powinien być wcześniej skierowany na specjalistyczne profilaktyczne badania lekarskie kierowców – w tym na badania psychologiczne (psychotechniczne)?
Zdarzenie to wyczerpuje definicję wypadku przy pracy, którą podaje art. 3.1. Ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. w Dz.U. z 2017, poz. 1773 ze zm.): „Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą”.
Czytaj także: Konferencja o bezpieczeństwie na polskich budowach
Wypadek przy pracy może mieć miejsce:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;&...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych