Pracownicze badania lekarskie – dla kogo i w jakim zakresie?

Pracownicze badania lekarskiefot. iStock

Do pracowniczych badań lekarskich zaliczamy badania: profilaktyczne, sanitarne, sprawności fizycznej i psychicznej oraz psychologiczne. Kogo i w jakim zakresie obowiązuje wykonanie pracowniczych badań lekarskich?

Podstawowe pracownicze badania lekarskie to badania profilaktyczne. Celem badań profilaktycznych jest stwierdzenie, czy u zatrudnionego pracownika nie występują przeciwwskazania do wykonywania określonej pracy oraz odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych, podjęcie środków zapobiegających pogarszaniu się zdrowia pracownika, a następnie jego wyleczenie.

Pracownicze badania lekarskie - wstępne, kontrolne i okresowe

Badania profilaktyczne dzielą się na: wstępne, kontrolne i okresowe. Badaniom wstępnym podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy młodociani i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe. Pracowniczym badaniom kontrolnym podlegają pracownicy w przypadku niezdolności do pracy ponad 30 dni. Badaniom okresowym podlegają wszyscy pracownicy, w terminach określonych przez lekarza. W związku z tym pracodawca ponosi koszt badań profilaktycznych i wydaje skierowanie na te badania. Skierowanie powinno zawierać:

  • określenie rodzaju badania (wstępne, okresow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.