Praca zdalna pracownika przebywającego na kwarantannie

Praca zdalna na kwarantannie to temat nurtujący zarówno pracodawców, jak i pracowników. Czy można pracować w trakcie kwarantanny? Jakie wynagrodzenie lub świadczenie przysługuje pracownikowi?

Kwarantanna lub obowiązek izolacji domowej nakładane są na pracownika przez właściwy inspektorat sanitarny. Kwarantannę nakłada się również na pracownika, którego lekarz skierował na test na koronawirusa lub mieszka z osobą zakażoną. Niemniej jednak w takich sytuacjach niezbędny jest kontakt pracownika z inspekcją sanitarną. O objęciu kwarantanną dana osoba może zostać poinformowana telefonicznie. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo, po zakończeniu kwarantanny nie muszą robić testu na COVID-19. Co do zasady okres obowiązkowej kwarantanny ulega zakończeniu po 10 dniach liczonych od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia lub styczności z koronawirusem. W trakcie trwania kwarantanny pracownikowi przysługuje prawo do świadczeń chorobowych.

Praca zdalna na kwarantannie

Wypełnianie obowiązków pracowniczych w czasie trwania kwarantanny nie jest zabronione. Niemniej jednak fakt przebywania na kwarantannie sprawia, że pracownik staje się niezdolny do pracy z powodu choroby. Oczywiście jest możliwość, by świadczyć pracę w sytuacji, gdy dana osoba czuje się dobrze i nie wykazuje objawów COVID-19. Wówczas może porozumieć się z pracodawcą, by pracować zdalnie. Należy jednak pamiętać, że pracownik wtedy musi zrzec się prawa do świadczenia chorobowego. W trakcie pracy zdalnej podczas kwarantanny lub izolacji nie wolno opuszczać domu. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi wysoka grzywna, do 30 tysięcy złotych.

Decyzja o pracy zdalnej

Pracownik nie może ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
zaloguj się zarejestruj się

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.