Praca biurowa a koronawirus
Pracownicy administracyjno-biurowi to grupa stanowisk pomocniczych w firmie. Praca tej grupy zatrudnionych polega najczęściej na prowadzeniu zadań przy pomocy komputera powyżej 4 godzin dziennie. Jak wygląda praca biurowa w czasie pandemii?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19 przenoszącą się drogą kropelkową. Choroba często przebiega bezobjawowo lub objawy przypominają zwykłe przeziębienie, ale jej przebieg może gwałtownie się zaostrzyć, prowadząc nawet do zgonu. Transmisja wirusa przebiega drogą powietrzno-kropelkową, a także poprzez skażone powierzchnie, które dotykamy rękoma. Specyfika działań czynników biologicznych polega na wielu zależnościach. Taka sama dawka szkodliwego czynnika biologicznego może spowodować zupełnie inną odpowiedź immunologiczną człowieka – od choroby bezobjawowej do choroby o gwałtownym i ciężkim przebiegu. Czynnikami determinującymi zachorowalność i przebieg choroby są: wiek, płeć, choroby współistniejące, odporność indywidualna, warunki sanitarne, opieka medyczna, tryb życia. W artykule przybliżamy, jak zmieniła się praca biurowa w dobie koronawirusa?
Nowe wyzwania
Pracodawcy, którzy kodeksowo zobowiązani są do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, stanęli przed nowym wyzwaniem. Firmy w większości mają już opracowane oceny ryzyka na stanowiskach pracy. Jeżeli nie zmieniają się warunki pracy lub organizacja, to ocena ryzyka dla pracowników biurowych od lat jest tylko aktualizowana bez istotnych zmian. Niestety, pojawiające się nowe zagrożenia wymuszają na pracodawcy przeprowadzenie dodatkowej oceny ryzyka biologicznego. W Polsce nie ma jednej obowiązkowej metody przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego ani obowiązujących formularzy. Kodeks pracy mówi, że pracodawca ma ocenić ryzyko zawodowe, udok...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych