Wypadek zbiorowy przy obsłudze pompy do betonu

Na terenie budowy kortów tenisowych doszło do poważnego wypadku przy pracy. Na dwóch pracowników spadło ramię wysięgnika pompy. Zdaniem inspektora PIP, przyczyną wypadku było ustawienie podpory pompy do betonu na niestabilnym gruncie, w pobliżu wykopu wąskoprzestrzennego.

W październiku 2019 r. na terenie budowy kortów tenisowych pod Olsztynem doszło do wypadku przy pracy, w wyniku którego zostały poszkodowane dwie osoby, z czego jedna doznała ciężkich obrażeń ciała. Spadło na nie ramię wysięgnika pompy. Zdaniem inspektora Państwowej Inspekcji Pracy, który badał zdarzenie, bezpośrednią przyczyną przechylenia się wysięgnika, a w konsekwencji wypadku, było ustawienie podpór pompy do betonu w pobliżu wykopu, na niestabilnym podłożu. W czasie pracy maszyny konstrukcję poddawano drganiom mechanicznym przenoszonym na podpory, co spowodowało utratę jej stateczności i przechylenie się pojazdu.

Okoliczności wypadku

Do zdarzenia doszło na terenie budowy kortów tenisowych pod Olsztynem. W dniu wypadku ekipa budowlana składająca się z kilku pracowników dwóch firm podwykonawczych wykonywała, na zlecenie generalnego wykonawcy, prace polegające na wylewaniu posadzki. Prace betoniarskie rozpoczęły się około godziny 7:00 i trwały do momentu wypadku, czyli godz. 11:00. W tym czasie ekipa budowlana rozprowadzała masę betonową przy pomocy węża wysięgnika pompy, współpracując z operatorem maszyny. Jeden z poszkodowanych (będący jednocześnie pracodawcą) kontrolował grubość wylewanej warstwy, tzn. trzymał łatę od niwelatora laserowego), a inne osoby równały ręcznie powierzchnię posadzki.

Jak zeznali sami poszkodowani i świadkowie, w pewnym momencie ramię wysięgni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.