Praca niesprawną pilarką stołową przyczyną wypadku w gospodarstwie rolnym

Pilarka tarczowa stołowa budowlana (cyrkularka) należy do niebezpiecznych maszyn, a jej obsługa wymaga zachowania szczególnej ostrożności. W omawianym przypadku na wypadek w gospodarstwie rolnym miało wpływ kilka czynników.

Pilarka tarczowa stołowa (cyrkularka) jest najczęściej spotykaną i używaną obrabiarką do drewna. Należy również do najbardziej niebezpiecznych maszyn. Przeznaczona jest głównie do wzdłużnego i skośnego piłowania tarcicy. Przed bezpośrednim kontaktem ręki obsługującego pilarkę z uzębieniem piły chroni właściwie ustawiona osłona górna. W przypadku osłon mocowanych na klinie ochronę stanowi również klin rozszczepiający. W celu ochrony przed tymi zagrożeniami należy odpowiednio przygotować stanowisko pracy oraz właściwie wyposażyć i nastawić pilarkę. Należy przeszkolić operatora w zakresie bezpiecznego jej obsługiwania.

Analiza

Do podstawowych urządzeń ochronnych pilarek tarczowych stołowych zalicza się:

  • osłonę górną piły tarczowej,
  • osłonę dolną piły,
  • hamulec,
  • klin rozszczepiający rzaz,
  • popychacze i przesuwadła.

Podstawowe elementy pilarki stołowej związane z bezpieczeństwem użytkowania to: klin rozszczepiający; osłona górna piły; wspornik osłony; osłona piły pod stołem; prowadnica wzdłużna; prowadnica do piłowania poprzecznego i pod kątem; stół; elementy sterownicze; popychacz; przedłużenie stołu; wkładka stołu; króciec odciągowy.

Osłona górna części piły wystającej nad stołem jest mocowana na specjalnym wsporniku. Wspornik musi mieć sztywną konstrukcję i nie powinien znajdować się w płaszczyźnie piły. W pilarkach przystosowanych do pracy z piłami o średnicach nie więks...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.