P. Kabiesz: Kobiety są większymi dyplomatkami niż mężczyźni

Patrycja Kabiesz, ergonomistka, laureatka konkursu „Służba BHP − najlepszy doradca pracodawcy”, wzięła udział w kolejnej odsłonie cyklu „Kobiety w BHP”. Jak wyglądała jej droga zawodowa?

„Promotor BHP”: Jak wyglądają Pani aktualne obowiązki zawodowe?

Patrycja Kabiesz: Aktualnie łączę pracę zawodową z działalnością naukową. Pracuję w dziale BHP w finlandzkiej korporacji, która zajmuje się produkcją opakowań jednorazowego użytku przeznaczonych do produktów spożywczych. Natomiast na Politechnice Śląskiej prowadzę badania naukowe w zakresie kształtowania ergonomicznych warunków pracy z punktu widzenia poprawy efektywności procesów pracy.

Jaka była Pani droga zawodowa, aby być w tym miejscu, w którym jest Pani obecnie?

Już od szesnastego roku życia w czasie wakacji pracowałam na hali produkcyjnej, w zakładzie mięsnym. W związku z tym, że w przedsiębiorstwach branży spożywczej odnotowywane jest wiele ciężkich wypadków przy pracy tematyka związana z bezpieczeństwem wydawała mi się bardzo ważna i chciałam zgłębiać wiedzę w tym zakresie. Ukończyłam studia inżynierskie oraz magisterskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Ponadto ukończyłam studia podyplomowe w zakresie BHP oraz przygotowania pedagogicznego.

W trakcie trwania studiów odbyłam liczne staże w zakładach przemysłowych w kraju i za granicą oraz staż naukowy czy też staż związany z przygotowaniem pedagogicznym. Po ukończeniu studiów magisterskich podjęłam decyzję o kontynuowaniu nauki na studiach doktoranckich. W tym roku uzyskałam stopień naukowy doktora w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Temat mojej dysertacji to: „Wpływ czynników ergonomicznych i workflow na efektywność procesów produkcyjnych”. Jednocześnie od kilku lat pracuję w przedsiębiorstwie, w którym wdrażane są wysokie standardy bezpieczeństwa i ciągle rozwijana jest kultura bezpieczeństwa, co pozwala mi spełniać się zawodowo.

Jak kobiety radzą sobie w branży BHP i co do niej wnoszą?

Od początku swojej kariery zawodowej pracuję w zespołach BHP, które tworzą kobiety. Uważam, że kobiety w branży BHP radzą sobie doskonale, ponieważ na tle mężczyzn wyróżniają je konsekwencja i skrupulatność w wykonywaniu zadań. Moim zdaniem kobiety są większymi dyplomatkami niż mężczyźni, co z pewnością ułatwia im rozwiązywanie konfliktów pracowniczych i dążenie do wyznaczonego celu.

Czy kiedyś odczuła Pani różnicę w podejściu do kobiet i mężczyzn w tej branży?

Nigdy nie odczułam różnicy w podejściu do kobiet i mężczyzn w branży BHP, być może dlatego, że współpracuję głównie z kobietami.

Jakie cechy charakteru powinny posiadać kobiety pracujące w takim zawodzie?

Każdy pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy powinien prezentować wysoką kulturę osobistą, która będzie przekładać się na kulturę bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Istotną cechą osobowości jest kreatywność i myślenie krytyczne umożliwiające prawidłową ocenę ryzyka zagrożeń w pracy, wdrożenie metod organizowania bezpiecznych warunków pracy czy przystosowania się do zmian w miejscu pracy. Niezbędną cechą osobowości jest także chęć do stałego poszerzania swoich umiejętności i pogłębiania wiedzy, z uwagi na m.in. zmiany w przepisach prawa czy też potrzebę doskonalenia warunków pracy w przedsiębiorstwie. Z uwagi na fakt, że pracownicy BHP współpracują na różnych płaszczyznach z managerami przedsiębiorstw cenionymi umiejętnościami są także: praca zespołowa, inteligencja emocjonalna, zarządzanie zespołem, umiejętności przywódcze i charyzma.

Z kim woli Pani pracować – z mężczyznami czy z kobietami? Czy ma to w ogóle znaczenie?

Nie ma to dla mnie większego znaczenia. Lubię pracować z ludźmi twórczymi, którzy mnie zaskakują i mi imponują.

Jakie rady dałaby Pani kobietom pracującym w branży BHP?

Najważniejszą kwestią dla wszystkich osób pracujących w branży BHP jest odnalezienie swojego miejsca, wybór specjalizacji i czerpanie radości z wykonywanej pracy. Nie musimy znać się na wszystkim – bądźmy perfekcyjni w wybranym obszarze. Miejmy wielu serdecznych znajomych w branży, którzy w razie potrzeby są gotowi na pomoc w rozwiązywaniu problemów. Życzę wszystkim wiele odwagi do realizacji swoich planów zawodowych.

Przeczytaj również: Obciążenia statyczne w miejscu pracy. Metody oceny

Sprawdź naszą publikację „Ergonomia w zakładzie pracy” >>

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.