Organizacja pracy przy obsłudze maszyn
Dlaczego ergonomiczna organizacja pracy przy obsłudze maszyn jest tak ważna? W artykule przybliżamy najważniejsze zapisy dotyczące bezpiecznej eksploatacji maszyn.
Jak wygląda organizacja pracy przy obsłudze maszyn? Przedstawiamy najważniejsze zapisy dotyczące bezpieczeństwa użytkowania maszyn:
- Maszyny i inne urządzenia techniczne powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. A także ergonomii, określone w Polskich Normach i właściwych przepisach, przez cały okres ich użytkowania (Rozporządzenie MPiPS z dnia 26 września 1997 r.).
- Montaż, eksploatacja i obsługa maszyn powinny być zgodne z dokumentacją techniczno-ruchową.
- Maszyny z własnymi napędami powinny mieć urządzenia do włączania i wyłączania łatwo dostępne dla obsługującego, sprawnie działające. A także zabezpieczone przed przypadkowym włączeniem.
- Maszyny z więcej niż jednym elementem sterowniczym, z wyłączeniem maszyn przenośnych trzymanych w ręku lub prowadzonych ręką, należy wyposażyć w wyłączniki awaryjne wyróżniające się barwą i kształtem. Konstrukcja i usytuowanie wyłącznika powinny, w razie zagrożenia, zapewniać możliwość szybkiego wyłączenia napędu maszyny, także przez osobę niezatrudnioną przy jej obsłudze.
- Maszyny należy wyposażyć w łatwo odróżniające się i odpowiednio oznakowane urządzenia do odłączania od wszystkich źródeł energii.
- Ponowne przyłączenie maszyny do źródła energii nie powinno stanowić zagrożenia dla obsługi.
- Maszyny wielostanowiskowe ze stanowiskami pracy niewidocznymi z głównego stanowiska sterowania powinny być na każdym stanowisku obsługi wyposażone w wyłączniki awaryjne umieszczone w widocznych i dogodnych miejscach. Umożliwi to w razie zagrożenia szybkie wyłączenie napędu maszyny także przez osoby niezatrudnione przy ich obsłudze. Ponowne włączenie powinno być możliwe jedynie w głównym punkcie sterowania po sprawdzeniu [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!