Odrzut materiału przy obróbce drewna

Odrzut materiału jest często przyczyną poważnych w skutkach wypadków przy obsłudze obrabiarek do drewna. W artykule opisano dwa takie zdarzenia, które miały miejsce w zakładach obróbki drewna z terenu woj. warmińsko-mazurskiego.

Opisane w artykule wypadki zostały zbadane przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. W obu przypadkach stwierdzili, że w eksploatowanych obrabiarkach nieprawidłowo działały urządzenia zapobiegające odrzutowi materiału. Poniżej przedstawiamy, jakie obrażenia spowodował odrzut materiału przy obsłudze strugo-pilarki.

Wypadek przy obsłudze strugarko-pilarki

Wypadek miał miejsce w zakładzie stolarskim. Poszkodowany brygadzista w wyniku odrzutu obrabianej tarcicy doznał urazu biodra, miednicy oraz silnego stłuczenia i otwartej rany brzucha. Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, który badał zdarzenie, stwierdził, że do wypadku doszło z powodu m.in. nieprawidłowo działających urządzeń zapobiegających odrzutowi materiału. Nie bez znaczenia był także stan techniczny maszyny oraz wykonywanie przez poszkodowanego pracy w linii odrzutu materiału, zamiast z boku.

W dniu zdarzenia poszkodowany (wiek: 59 lat, zatrudniony na stanowisku brygadzisty działu rozkroju tarcicy, z dziesięcioletnim doświadczeniem w zawodzie stolarza) pracował na III zmianie, tj. od godziny 22.00. Jak sam zeznał, na początku zmiany podzielił pracę pomiędzy pracowników. Następnie około godziny 23.00 przystąpił do obróbki elementów na strugarko-pilarce. Poszkodowany wprowadzał do maszyny od strony podawczej listwy o przekroju 4 x 2,5 cm. Strugano je na wymiar 4 x 2. Z zeznania brygadzisty (jak również z analizy zapisów monitoringu) wynikało, że wpuszczał do maszyny po dwie, trzy listwy.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.