Ochronniki słuchu. Dobór i użytkowanie

Ochronnik słuchu musi być odpowiednio dobrany i użytkowany, aby właściwie spełniał swoją funkcję i stanowił rzeczywiste zabezpieczenie pracownika przed ubytkiem słuchu. Obecnie obowiązują trzy znormalizowane metody doboru ochronników słuchu.

Ochronniki-sluchu-Dobor-i-uzytkowaniefot. iStock

Indywidualne środki ochrony przed hałasem, czyli ochronniki słuchu, są podstawowym elementem wykorzystywanym w ramach technicznych metod ograniczania hałasu w środowisku pracy. Istnieje wiele sposobów zwalczania hałasu. Zalecenia dotyczące kolejności podejmowania działań w tym zakresie zwykle wymieniają stosowanie ochronników słuchu jako działanie ostateczne, czyli działanie podejmowane w przypadku, gdy stosowanie metod organizacyjnych oraz technicznych środków ochrony zbiorowej przed hałasem nie pozwala na spełnienie wymagań dotyczących dopuszczalnej ekspozycji na hałas [10-11].

Ze wspomnianą sytuacją spotykamy się niestety bardzo często. Z tym wiąże się fakt, że ponieważ podstawowym kryterium wyboru określonej metody jest oczywiście jej skuteczność przejawiająca się w zapewnieniu osobie narażonej na hałas takiej redukcji jego poziomu, aby wyeliminować jego szkodliwy wpływ na zdrowie, ochronniki słuchu są nadal bardzo często stosowane.

Podział i podstawowe parametry ochronników słuchu

Stosując podział na ogólnym poziomie wśród...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.