Obuwie ochronne lub robocze na zimne i mokre warunki
Pracownik wyposażony w niewłaściwe obuwie ochronne lub robocze w okresie chłodów jest narażony na wiele czynników wpływających na jego zdrowie. Zapewnienie bezpiecznego, wygodnego i komfortowego obuwia jest priorytetem dla każdego pracodawcy.
Okres od jesieni do wiosny dla pracowników wykonujących swoje zadania na zewnątrz to czas walki z chłodem, wilgocią, a w okresie zimy – z mrozem, ze śniegiem i z ogólnie bardzo niekomfortowymi warunkami. Ten sam okres dla pracodawcy to z kolei pole do popisu w zakresie zabezpieczenia pracowników pracujących na zewnątrz we właściwe, odpowiednie do warunków wyposażenie indywidualne, w tym również w zakresie obuwia ochronnego. W przypadku górnej części ciała zapewnienie ciepłej odzieży jest bardziej oczywiste. Jeżeli z kolei mówimy o obuwiu, tu sytuacja bardzo często sprowadza się do określenia butów w miarę tanich, żeby tylko nie przesiąkały. A to nic bardziej mylnego. Jak zapewnić bezpieczne, wygodne i komfortowe obuwie ochronne w okresie chłodów?
Pracownik wyposażony w niewłaściwe obuwie ochronne lub robocze w okresie chłodów jest narażony na wiele czynników wpływających na jego zdrowie, kondycję w pracy, skupienie. Mogą one doprowadzić do choroby, osłabienia, wychłodzenia, a nawet w skrajnych przypadkach odmrożenia palców stóp. Ale nie tylko niskie temperatury są czynnikami niebezpiecznymi wpływającymi na dyskomfort pracy w chłodne, mokre dni. Nieodłączne są również:
- wilgoć,
- woda z deszczu lub śniegu,
- wiatr,
- błoto,
- mokre powierzchnie stwarzające ryzyko poślizgnięcia,
- niestabilne podłoże,
- grząskie podłoże itd. [...]