Bezpieczne użytkowanie maszyn do obróbki metalu

Bezpieczna obsługa maszyn do obróbki metalu powinna być oparta na wiedzy i doświadczeniu pracownika, a także na przestrzeganiu przepisów BHP. O czym powinni pamiętać pracodawcy? W szczególności o tym, jakie przepisy wprowadzać w codziennej eksploatacji przy tego typu maszynach.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest zobowiązany zapewnić, aby stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne tworzyły bezpieczne warunki pracy. W szczególności zabezpieczały pracownika przed: urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy oraz uwzględniały zasady ergonomii.

Wytyczne

Wytyczne dotyczące bezpiecznego użytkowania maszyn są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy:

  1. Maszyny powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przez cały okres ich użytkowania.
  2. Zainstalowanie oraz użytkowanie maszyn powinno zapewniać dostateczną przestrzeń pomiędzy ruchomymi częściami maszyn a ruchomymi lub stałymi elementami otoczenia.
  3. Każdą maszynę należy wyposażyć w element sterowniczy przeznaczony do jej całkowitego i bezpiecznego zatrzymywania oraz urządzenie do zatrzymywania awaryjnego.
  4. Elementy sterownicze maszyn mające wpływ na bezpi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.