Bezpieczeństwo przy zagrożeniach podczas produkcji i obróbki metalu

Każda wykonywana praca wiąże się z występowaniem różnych zagrożeń. Jednym z takich obszarów jest obróbka metali. Pracodawca cały czas musi monitorować ryzyko, a do tego niezbędna jest rzetelna ocena ryzyka.

Jak w każdym zakładzie pracy i przy każdej wykonywanej czynności musimy zacząć od identyfikacji zagrożeń, oceny ryzyka zawodowego, które również muszą objąć wykonywane prace niestandardowe przez pracownika. Należy tutaj przypomnieć, że ocena ryzyka jest elementem obowiązkowym i wymaganym przepisami prawa np. zgodnie z Kodeksem pracy (art. 226) „Pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko; informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami”. Zwróćmy uwagę, że podstawowym celem oceny ryzyka zawodowego jest zapewnienie możliwie najlepszej, w określonych warunkach, ochrony zdrowia i życia pracowników w pracy. Można to osiągnąć przede wszystkim przez wyeliminowanie zagrożeń związanych z pracą, a jeżeli jest to niemożliwe, przez odpowiednie ograniczenie ryzyka zawodowego związanego z tymi zagrożeniami.

Zamiana spawania tradycyjnego przez pracownika na spawanie laserowe w szczelnie zamkniętej maszynie czy wykonywanie obróbki skrawaniem na maszynie CNC

Przykładem może tu być zamiana spawania tradycyjnego przez pracownika na spawanie laserowe w szczelnie zamkniętej maszynie czy wykonywanie obróbki skrawaniem na maszynie CNC. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze jesteśmy w stanie zamienić proces na inny, tylko musimy zapewnić, aby istniejący proces był bezpieczny. Dzięki tej zamianie wyeliminowano niewygodną pozycję przy pracy spawacza, dymy i gazy spawalnicze są w zamkniętym obszarze i usuwa się je przez automa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.