O pandemii w górnictwie – forum Rady Ochrony Pracy

Pod przewodnictwem Posła Janusza Śniadka 16 czerwca 2020 r. na kolejnym zdalnym posiedzeniu zebrała się Rada Ochrony Pracy. Szczegółowo rozmawiano o pandemii w górnictwie.

O pandemii w górnictwie i działaniach Wyższego Urzędu Górniczego rozmawiano podczas zdalnego posiedzenia Rady Ochrony Pracy. Sytuację epidemiczną na Śląsku na tle całego kraju scharakteryzował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Podkreślił, że na Śląsku i w całym kraju udało się, jak to określił, suchą stopą przejść przez kryzys pandemiczny. „Doprowadziliśmy do sytuacji, że mamy poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego, bo system był i jest przygotowany na trudne momenty” – powiedział.

Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny, w Polsce zapadalność na koronawirusa to dziś średnio 77 osób na 100 tys. Na Śląsku, który jest liderem pod tym względem, takich przypadków jest ponad trzykrotnie więcej – 240. Dla epidemiologów sytuacja jest jednak korzystna, bo zachorowania występują w ogniskach. A ogniskami można zarządzać, można je kontrolować i ograniczać.

Badania przesiewowe na Śląsku

Na Śląsku doprowadzono do badań przesiewowych, odbywają się one we wszystkich kopalniach. Region intensywnie przygotowuje się do drugiej fali pandemii, w szczególności poszerza bazę laboratoryjną, wspiera go cała Polska. Dodatkowo ponad 40 epidemiologów z kraju wspomaga obecnie powiatowe inspektoraty sanitarne w Śląskiem.

I Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Krzysztof Król szczegółowo omówił działania organów nadzoru górniczego w zakresie ograniczenia w zakładach górniczych rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Uznanie dla ogromnej...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.