Nowoczesne metody prowadzenia szkoleń stacjonarnych i online

Ostatnie 1,5 roku wymusiło naniesienie zmian w sposobie prowadzenia szkoleń BHP. Chcąc je kontynuować, należało uwzględnić ograniczenia związane z liczebnością grup, koniecznością zachowania dystansu, a czasem nawet przenieść je do wirtualnej sali. Przybliżamy nowe metody prowadzenia szkoleń.

Stopniowo będziemy wracać na sale szkoleniowe. Być może jednak nie wszyscy – pandemia pokazała bowiem, że wiele szkoleń możemy z powodzeniem pozostawić w wirtualnej przestrzeni. Która forma jest lepsza? Niełatwo to ocenić, wiele zależy od tego, czego nasi uczestnicy mają się nauczyć i jakie umiejętności już posiadają.

Plusami szkoleń wirtualnych (myślę tu o takich prowadzonych na żywo przez trenera) są niewątpliwie ich koszt (nie płacimy m.in. za dojazdy i noclegi), łatwiejsza organizacja i ich dostępność (można dołączyć z dowolnego miejsca, łatwiej skompletować uczestników). Istnieje również wiele technik i narzędzi aktywizujących, które można zastosować na tego typu szkoleniach – dzięki temu ich jakość nie odbiega od tych prowadzonych stacjonarnie.

Minusem tych szkoleń może być jednak trudność w skupieniu się – uczestnicy będący np. w pracy mogą odrywać się od szkolenia, aby wykonywać swoją pracę, podczas szkolenia stacjonarnego jest to bardziej ograniczone. Trudno też online nauczyć np. obsługi narzędzi lub maszyn. Nie wszyscy również mają dostęp do komputera, a patrzenie przez kilka godzin w telefon może nie być komfortowe. Dobrą wiadomością jest to, że wiele metod przekazywania, utrwalania i testowania wiedzy sprawdzi się w obu typach szkoleń.

Nowe metody prowadzenia szkoleń – motywowanie uczestników

Ludzie dorośli mogą z powodzeniem rozwijać swoje zdolności do późnego wieku. Naukę podejmują z różnych powodów: chcą poszerzać wiedzę, uzupełnić kwalifikacje, zdobyć nowe umiejętności, zmienić zawód lub miejsce pracy albo w pełni uczestniczyć w życiu społecznym (spotkać innych ludzi) lub korzystać z dostępnych technologii (np. komputerów) i aktualnej wiedzy o świecie.

Jednak nie wszyscy uczestnicy szkoleń biorą w nich udział dobrowolnie i są otwarci na poznanie treści. Takie osoby mogą reagować negatywnie na działania osoby prowadzącej, sprawiać problemy dyscyplinarne, a nawet wywoływać konflikty. Powody takiego zachowania mogą być różne: strach przed nowością, nuda (przekazywane treści są już dobrze znane uczestnikom lub forma zajęć nie jest odpowiednia), strach przed kompromitacją, presja czasu, duża ilość obowiązków w pracy itp. Motywacja dorosłych do uczenia się zależy m.in. od następujących czynników:

  1. Ludzie chcą odnosić sukcesy w uczeniu się – pokazujmy zatem postępy, dajmy problemy do rozwiązania. Ale uwaga – niech zadania nie będą zbyt łatwe, muszą stanowić wyzwanie, aby uczestnicy naprawdę poczuli satysfakcję z ich rozwiązania.
  2. Ludzie chcą mieć poczucie wpływu na uczenie się – stosujmy zatem metody angażujące ich w szkolenie, wykorzystujmy również wiedzę i doświadczenie uczestników.
  3. Chcą mieć przekonanie, że uczą się czegoś wartościowego – pokazujmy zatem wartość i znaczenie poznawanej treści, kiedy można ją wykorzystać.
  4. Ludzie chcą, by uczenie się sprawiało im przyjemność – przekazujmy zatem treści w ciekawy i praktyczny sposób.

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.