Mobbing w sądach. Problem wymaga pilnych rozwiązań

Najciemniej pod latarnią - w sądach, które powinny stać na straży przestrzegania przepisów, jak choroba szerzy się mobbing. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia, nadmiar pracy i braki kadrowe. Tych, którzy się wychylą i wskażą mobbera, zazwyczaj czeka zesłanie, np. do innego wydziału. W ocenie prawników problem wymaga pilnych i systemowych rozwiązań, tymczasem MS zapewnia, że go monitoruje.

Mobbing w sądach - jak podkreślają prawnicy i związkowcy - jest związany w dużym stopniu z nadmiarem pracy i obowiązków. A to w okresie koronawirusa i ruchów związanych choćby z informatyzacją, znaczenie się zwiększyło. Do tego dochodzą jeszcze kwestie kadrowe, braki w zakresie pracowników choćby w sądowych sekretariatach, niskie wynagrodzenia, czy uznaniowe nagrody i dodatki.

- Podstawowym problemem jest nadmierne obciążenie pracą, a mobbing, który dzieje się w sądach jest mobbingiem zasadzonym na konflikcie interesów, opartym m.in. na podległości kilku szefom równocześnie. Pracownicy na co dzień funkcjonują w konflikcie interesów bo mają np. trzech lub czterech szefów i każdy chce coś - często „na już” - mówi dr Katarzyna Orlak, psycholog, współzałożycielka Stowarzyszenia „Zdrowa Praca”, która opracowywała badanie „Stres zawodowy w sądach powszechnych i jego skutki zdrowotne. Badanie przeprowadzone było w 2016 r. i już wtedy ponad 66 proc. osób pracowało w sądach w warunkach sprzyjających, i to w wysokim stopniu, mobbingowi.

Część sądów próbuje problem rozwiązać - ale jak podkreślają rozmówcy Prawo.pl, nie tak jak trzeba. Powstają kolejne dokumenty - procedura antymobbingowa, albo polityka antymobbingowa, niezwiązane z regulaminem pracy, czyli mówiąc wprost bez tego co najważniejsze - umocowania w przepisach prawa.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.