Mikrobiologiczne zagrożenia w produkcji żywności i gastronomii

Prewencja zagrożeń biologicznych w miejscu pracy stanowi nowe i dynamicznie rozwijające się zjawisko. Stanowi ono wyzwanie dla służb BHP i higieny przemysłowej. Z jakimi zagrożeniami muszą zmierzyć się osoby pracujące przy produkcji żywności i w gastronomii?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. (Dz.U. 2005, nr 81, poz. 716 z późn. zm.) reguluje zagadnienia dotyczące szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, czyli wskazuje jakie zagrożenia w produkcji żywności mogą spotkać osoby pracujące w gastronomii. W rezultacie rozporządzenie zawiera:

  • klasyfikację i wykaz szkodliwych czynników biologicznych,
  • wykaz prac, które narażają pracowników na działanie czynników biologicznych,
  • szczegółowe warunki ochrony pracowników przed tymi zagrożeniami,
  • sposób prowadzenia rejestru prac narażających pracowników na szkodliwe działanie czynników biologicznych.

Kwestie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie czynników biologicznych w miejscu pracy regulowane są również Dyrektywą 2000/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 września 2000 r. [1, 2]. Prace w zakładach produkcji żywności oraz prace, podczas których dochodzi do kontaktu z produktami pochodzenia zwierzęcego, są uznane za prace zwi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

reklama
728x90px

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.