Materiały odblaskowe dla ochrony osób. Geneza powstania, zastosowanie, bezpieczeństwo

Aż trudno uwierzyć, że historia powstania materiałów odblaskowych liczy już ponad 80 lat. Pierwsze prace nad materiałami odblaskowymi zapoczątkowano już w latach 30. ubiegłego stulecia. Jak to się zaczęło?

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku, tak było również w przypadku firmy 3M. Stany Zjednoczone jako wówczas najbardziej zmotoryzowany rynek na świecie borykały się z problemem wzrastającej liczby wypadków po zmroku. Aby zapobiec temu problemowi, ówczesny pracownik firmy Harry Heltzer, późniejszy prezes zarządu, zapoczątkował pracę nad foliami odblaskowymi. W tym celu potrzebne mu były szklane kulki, które sprowadzał aż z Czechosłowacji, jednak nie do końca był z nich zadowolony – po prostu nie spełniały jego oczekiwań. Wybrał swoją, trzeba przyznać, dość ekstrawagancką metodę pozyskiwania tychże kulek. Otóż stopione szkło zrzucał z IV piętra biurowca firmy. Podczas lotu część szkła formowała się w kuleczki w kształcie kropli, później zbierał je i przyklejał na taśmę. W wyniku jego działań niedługo później stanął pierwszy znak odblaskowy, który pojawił się przy drodze w Minneapolis we wrześniu 1939 roku. To był dopiero początek. Z dekady na dekadę z roku na rok technologia produkcji materiałów odblaskowych była coraz bardziej zaawansowana. Dzięki temu uzyskiwane materiały odblaskowe miały coraz szersze zastosowanie.

Materiały odblaskowe - budowa

Budowa materiałów odblaskowych stosowanych na odzieży sprawia, że działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła w kierunku jego źródła. Nie rozpraszając go. Jednak należy mieć na uwadze, że samo posiadanie materiału odblaskowego na odzieży nie oznacza, że jesteśmy widoczni po zmroku, ponieważ na rynku polskim dostępne są różne rodzaje tych materiałów, które mają odpowiednie dopuszczenia, a jednak niektóre z nich są ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.