Ranga zawodu behapowca wciąż za niska. Rozmowa z Martą Wojewnik, przewodniczącą Koalicji Bezpieczni w Pracy

Z jakimi wyzwaniami ma Pani do czynienia od czasu objęcia stanowiska przewodniczącej Koalicji Bezpieczni w Pracy?

Jestem przewodniczącą od początku tego roku, a w tym czasie wraz z „Koalicjantami” wiele już zrealizowaliśmy. Na bazie naszych obserwacji, analizy działań, jakie dotychczas były podejmowane i potrzebne, chociażby w kwestii radzenia sobie z pandemią, wskazaliśmy, jakie tematy w branży BHP w 2022 roku mogą być najczęściej poruszane i które będziemy musieli sobie umiejętnie zaadresować. Mam tu na myśli m.in. wellbeing i poprawę zdrowia psychicznego pracowników czy kwestie pracy zdalnej, ale także problem z łańcuchami dostaw. Dodatkowo miło mi poinformować, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, jako Koalicja, zorganizowaliśmy szóstą edycję ogólnopolskiego konkursu BHP – Mistrzostw Kadry BHP.

Dotychczas wydarzenie cieszyło się dużą popularnością, a tylko w 2019 roku udział wzięło w nim ok. 1000 uczestników, nie możemy się więc doczekać efektów tegorocznej edycji. To dla nas wszystkich bardzo ważna inicjatywa, która budzi zainteresowanie specjalistów w branży bezpieczeństwa i higieny pracy. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a w składzie komisji są eksperci z najważniejszych instytucji państwowych i branżowych.

Ponadto rozpoczęliśmy już prace nad corocznym raportem „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”. Od kilku lat przeprowadzamy badania opinii publicznej, pomagamy w lepszym poznaniu problematyki BHP. To ważny i potrzebny projekt, co roku skupiamy się na aktualnych wyzwaniach w branży. Poruszaliśmy już takie zagadnienia jak: pandemia, wpływ zatrudniania cudzoziemców na bezpieczeństwo pracy, zagrożenia psychospołeczne występujące w polskich firmach. Ostatni raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2021. Rola i wizerunek służb BHP” dotyczył specjalistów, managerów i dyrektorów BHP, dając szerszy pogląd na rolę ich pracy oraz zakres działań w szczególnie trudnej rzeczywistości, jaką był okres pandemii. Tegorocznego tematu badania jeszcze nie zdradzę, zapewniam, że i tym razem będzie ono istotnym głosem – nie tylko dla branży.

Jakie ma Pani plany na przyszłość w związku z działalnością stowarzyszenia?

Niezmiennie wraz z ekspertami Koalicji chcemy szerzyć wiedzę na temat bezpieczeństwa w polskich firmach. Powstanie stowarzyszenia jest naszym stosunkowo nowym, niezwykle ważnym krokiem, to szansa na aktywny udział w realizacji zadań publicznych, kształtowaniu polityki poprzez możliwość kreowania otoczenia prawnego wokół tematów związanych z bezpieczeństwem pracy. Chcemy, aby nasze dotychczasowe działania zaczęły wywierać większy wpływ na stronę regulacyjną branży. Jesteśmy niezmiennie otwarci na nowych członków stowarzyszenia i każdy, kto chce mieć realny wpływ na bezpieczeństwo pracy w Polsce, może do nas dołączyć.

Jakie cechy charakteru powinny posiadać osoby pracujące w branży BHP?

Branża BHP ma przed sobą coraz bardziej dynamicznie zmieniające się wyzwania. Pandemia wpłynęła na nas w znaczący sposób. Zarówno zakres działania behapowca istotnie się zwiększył, jak i rola nabrała nowego, większego znaczenia dla organizacji. Jako Koalicja Bezpieczni w Pracy sprawdziliśmy to w ramach raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2021. Rola i wizerunek służb BHP”, który został wydany na bazie badania przeprowadzonego wśród pracowników branży BHP. Jak wskazali respondenci, do ich standardowych, codziennych zadań doszły jeszcze te związane z regulacjami „pandemicznymi”, w efekcie pracownicy nie tylko musieli zostawać po godzinach, ale też być dyspozycyjni przez całą dobę.

To wszystko wskazuje na to, iż osoba pracująca w branży BHP powinna być przede wszystkim odpowiedzialna, zdająca sobie sprawę z istoty roli, jaką pełni, że czasem jest to praca zmuszająca nas do wyrzeczeń, skupiająca się i dążąca do dobra ogółu, a przy tym czasami stresująca. Równie ważne są: znajomość przepisów, aktualizowanie swojej wiedzy i znajomości rynku, który, jak dobrze wiemy, nieustannie się zmienia. 
Osoby pracujące w branży BHP odpowiadają za zdrowie i pracę innych. Uważam, że powinny być świadome konsekwencji. Na koniec dodam, że to przede wszystkim praca z ludźmi i dla ludzi, zatem oczywistą odpowiedzią będzie również umiejętność słuchania i szeroko pojęte umiejętności komunikacyjno-edukacyjne, otwartość i sumienność.

Reklama
SAWO 2024
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.