Komputerowe wspomaganie oceny obciążeń statycznych na stanowisku mechanika samochodowego

Praca mechanika wiąże się z regularnym występowaniem obciążeń statycznych. W omówionym przypadku wyniki z programu 3D SSPP umożliwiły ocenę obciążeń. Na ich podstawie wprowadzenie rozwiązań zmniejszających poziom obciążeń statycznych podczas wykonywania pracy mechanika.

Nadmierne i długotrwałe obciążanie układu ruchu powiązane z podejmowaną pracą może prowadzić do wielu dolegliwości oraz trwałych urazów ciała. Rodzaj obciążenia występuje zależnie od pozycji pracownika przy pracy oraz od częstotliwości i czasu wykonywania danej czynności. Przy czym czas, w jakim osoba pozostaje w danej pozycji, jest wręcz kluczowy dla zidentyfikowania poziomu intensywności obciążeń. Każda z przyjmowanych pozycji ciała może po dłuższym czasie prowadzić do odczuwania dyskomfortu i zmęczenia daną pozycją.

Obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego w procesie pracy

Komfortowa postawa ciała pracownika jest zależna bezpośrednio od jego cech antropometrycznych, przestrzennej konstrukcji stanowiska pracy oraz charakteru wykonywanych czynności. Dopiero dostosowanie tych trzech czynników do siebie będzie gwarantować wygodne poruszanie się pracownika w przestrzeni jego pracy oraz dogodne warunki ergonomiczne zapobiegające obciążeniom. Najbardziej optymalną pozycją ciała dla człowieka jest pozycja stojąca z wyprostowanym kręgosłupem. Im bardziej przyjęta pozycja odbiega od pozycji optymalnej, tym występuje większe obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego. Gdy występuje zwiększona siła wywierana przez pracownika na środki pracy (narzędzia), pogłębia się ewentualna możliwość występowania obciążeń.
Stanowisko pracy powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby nie wymagało od pracownika pozostawania w tej samej pozycji w dłuższym czasie – powyżej 3 godzin. Pracownik powinien mieć możliwość wykonywania pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.