J. Buławska: Nieustanne poszerzanie wiedzy jest niezbędne, aby być ekspertem w dziedzinie BHP
Joanna Buławska, dyrektor ds. BHP w firmie GXO, w rozmowie z cyklu „Kobiety w BHP” opowiedziała redakcji „Promotora BHP” o swoim doświadczeniu zawodowym i aktualnych obowiązkach.
„Promotor BHP”: Jak wyglądają Pani aktualne obowiązki zawodowe?
Joanna Buławska: Obecnie pełnię funkcję dyrektora ds. BHP na Polskę i Czechy w firmie GXO, która jest największym na świecie operatorem logistyki kontraktowej. Zajmuję się realizacją zadań z zakresu BHP, koordynuję pracę zespołu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo w kilkunastu centrach logistycznych oraz odpowiadam za wdrożenie norm ISO.
Bezpieczeństwo jest priorytetem GXO, a ja na co dzień współpracuję z naszymi klientami, aby mieć pewność, że wspólnie realizujemy ten cel. Na przykład w tym roku GXO i Grupa Żywiec osiągnęły ponad 1000 dni bez wypadku w browarze i centrum logistycznym w Elblągu oraz podpisały wspólną deklarację bezpieczeństwa. Nasze wiodące w branży praktyki zostały docenione w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w którym wyróżniono nasz projekt „Droga do zera wypadków w miejscu pracy”.
Jaka była Pani droga zawodowa, aby znalazła się Pani w tym miejscu, w którym jest Pani obecnie?
Swoją pracę rozpoczęłam jeszcze na studiach jako inspektor BHP. To właśnie wtedy odkrywałam różnorodność tematów związanych z BHP, możliwość uczestniczenia w projektowaniu nowych hal i linii produkcyjnych, współtworzenia instrukcji i regulaminów, prowadzenia szkoleń i audytów. W mojej karierze kieruję się trzema zasadami:
- Budowanie świadomości znaczenia BHP
Moim celem jest zainteresowanie innych działów tematami BHP i pokazanie, że można wykorzystać je do rozwijania wielu obszarów. To samo dotyczy budowania świadomości pracowników, pokazując im, że BHP ma na nich bezpośredni wpływ. Zwiększenie wiedzy pracowników przekłada się na większą wrażliwość i konkretne działania w tym aspekcie. - Przełożeni, dla których ważne jest bezpieczeństwo
Kluczowa jest praca z przełożonymi stawiającymi bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Jestem wdzięczna, że w mojej karierze zawodowej mogłam pracować z dyrektorami, którzy dawali mi pełną swobodę w zakresie bezpieczeństwa, którzy chętnie uczyli się tego obszaru i byli zaangażowani we współpracę z moim zespołem. Wspólną cechą wszystkich moich przełożonych była chęć ciągłego ulepszania i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w ich firmie. - Ustawiczny rozwój
Ważny jest dla mnie rozwój osobisty, zarówno mój własny, jak i mojego zespołu. Temat bezpieczeństwa stał się centrum moich zainteresowań, które staram się stale pogłębiać. Cieszę się, że pracuję w firmie, która stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu i regularnie przeprowadza kampanie informacyjne i edukacyjne w tym zakresie. Korzystamy również z globalnego zasięgu GXO i materiałów korporacyjnych.
Jak kobiety radzą sobie w branży BHP i co do niej wnoszą?
Niezależnie od płci, kariera w branży BHP jest dostępna dla wszystkich osób, które posiadają kluczowe umiejętności i cechy takie jak: wielozadaniowość, empatia, budowanie relacji. To właśnie cenimy w GXO, ponieważ naszymi wartościami są różnorodność i inkluzywność. Cenimy i szanujemy różnorodność głosów, talentów, tożsamości, pochodzenia i doświadczeń każdego członka zespołu, co napędza innowacyjność i sukces.
GXO wspiera różnorodność także w ramach partnerstwa z europejską organizacją LEAD (ang. Leading Executives Advancing Diversity), której celem jest współpraca w zakresie przyciągania, zatrzymywania i wspierania kobiet w branży detalicznej i dóbr konsumpcyjnych poprzez edukację, budowanie przywództwa i rozwój biznesu.