Inspektorzy pracy w walce z koronawirusem

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek spotkał się 11 sierpnia 2020 r. w Warszawie z dziennikarzami. Poinformował, że inspektorzy pracy w walce z koronawirusem podejmą wszelkie działania, by zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa SARS-Cov-2 w zakładach pracy.

W 19 powiatach, w których przywrócono obostrzenia sanitarne, inspektorzy pracy przeprowadzą po 10 kontroli. Będą oni brać pod uwagę, czy przedsiębiorcy dokonali oceny ryzyka zawodowego związanego z możliwością zakażenia COVID-19 przy wykonywanych pracach oraz czy zastosowali odpowiednie środki profilaktyczne zapewniające zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników. O stwierdzonych w czasie kontroli naruszeniach przepisów prawa i reżimu sanitarnego inspektorzy pracy będą informować właściwe wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne.

„Jak wiadomo kwestie reżimu sanitarnego w zakładach pracy pozostają pod ścisłym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Włącza się ona również w prowadzenie kontroli punktowych w trosce o życie i zdrowie każdej osoby pracującej” – powiedział Wiesław Łyszczek.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Główny Inspektor Pracy poinformował także, iż od 15 marca do 31 lipca br. PIP przeprowadziła ponad 10 tys. kontroli u pracodawców i przedsiębiorców różnych branż. Kontrole uwzględniały przede wszystkim oceny ryzyka zawodowego związanego z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem. Stwierdzone uchybienia w tym zakresie dotyczyły głównie braku aktualizacji oceny ryzyka. Podsumowując, inspektorzy pracy wydali w sumie ponad 33 tys. decyzji oraz 32,5 tys. wniosków w wystąpieniach. 1091 decyzji dotyczyło przede wszystkim wstrzymania prac a 765 wypłaty wynagrodzeń na kwotę 16,2 mln zł. Dodatkowo, blisko 2 tys. osób zostało ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 2,4 mln zł.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.