Handel w niedziele i święta – informacja Głównego Inspektora Pracy

Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej na posiedzeniu 16 listopada 2021 r. przyjęła informację Głównego Inspektora Pracy w sprawie przestrzegania przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni z perspektywy działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy.

Handel-w-niedziele-i-swieta-informacja-Glownego-Inspektora-Pracy

Materiał przedstawił zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski. Poinformował, że ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni rozszerzyła zakres zadań inspekcji pracy o kontrolę przestrzegania jej przepisów w zakresie powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu albo wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych.

Kontrola placówek handlowych w 2020 r.

W 2020 r. pod kątem przestrzegania przepisów wspomnianej ustawy skontrolowano 4483 placówki handlowe. Dodatkowo inspektorzy pracy, dokonując rozpoznania (przede wszystkim na skutek zgłoszeń telefonicznych i innego rodzaju sygnałów), odwiedzili 412 placówek, stwierdzając, że były one – zgodnie z przepisami – zamknięte. Działania kontrolne i rozpoznawcze objęły więc łącznie 4895 sklepów.

Skala ujawnionych przypadków naruszania zakazu powierzania pracownikom lub zatrudnionym pracy w handlu różni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.