Gaz. Przeciwnik palny i wybuchowy
W przypadku wycieku gazy palne stwarzają ryzyko wybuchowe. W jaki sposób należy gasić pożary z grupy C?
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są rodzaje gazów palnych i gdzie występują,
- co zrobić w przypadku pożaru grupy C,
- jak zabezpieczyć przechowywany gaz przed wybuchem.
Stosowany na świecie uproszczony podział pożarów (grupy lub klasy pożarów) nie zawsze uwzględnia odrębność spalania gazów. W systemie europejskim pożary gazów tworzą odrębną grupę – C. W wielu krajach (np. w USA) wraz z cieczami palnymi tworzą wspólną grupę pożarów (np. B). Tak jak każdy system podziału, żaden z nich nie jest doskonały i nie jest w stanie odzwierciedlić wszelkich zagrożeń, jakie są związane ze spalaniem się materiałów, w tym przypadku także gazów. Gazy palne w postaci skroplonej lub sprężonej wykorzystywane są powszechnie w gospodarstwach domowych, przemyśle i transporcie.
Część gazów przechowywana jest w szczególnych warunkach, co z reguły skutkuje koniecznością bardzo profesjonalnego postępowania w przypadku ich wycieku lub zapalenia. Przykładem może być acetylen lub skroplony gaz ziemny (ang. liquefied natural gas, LNG). W butlach do użytku domowego i turystycznych oraz w samochodach osobowych stosowana jest mieszanina propanu, n-butanu i izobutanu (ang. liquefied petroleum gas, LPG). W przewodowych instalacjach dostarczających to błękitne paliwo płynie gaz ziemny zawierający głównie metan. Ten sam (sprężony pod dużym ciśnieniem)...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych