Regionalna Wymiana Doświadczeń 2019

Regionalna Wymiana Doświadczeń w zakresie metod prowadzenia i uatrakcyjniania szkoleń BHP odbyła się 30-31 sierpnia. Stała się jednym z najważniejszych branżowych wydarzeń 2019 roku, a wszystko dzięki doskonałej współpracy m.in. 11 oddziałów OSPSBHP.

Regionalna Wymiana Doświadczeń to pierwsze takie wydarzenie, na które składało się kilkanaście ekscytujących warsztatów, ogromna dawka praktycznej wiedzy i nieskończona ilość pomysłów na udoskonalenie szkoleń BHP. Wiedzy zdobytej przez uczestników ciężko szukać w literaturze, prasie branżowej, czy nawet Internecie. Był to przede wszystkim zbiór najlepszych doświadczeń zawodowych wielu trenerów – behapowców. Na sukces tego międzyregionalnego przedsięwzięcia pracowały oddziały OSPSBHP z Kielc, Lublina, Łodzi, Łomży, Płocka, Rzeszowa, Starachowic, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy oraz Warszawy-Woli. Oddział radomski był gospodarzem wydarzeń.

„Moda na bezpieczeństwo”

Prekursorskie spotkanie praktyków BHP zorganizowane w obiekcie Gnysiówka na terenie Garbatki Zbyczyn, zostało objęte Patronatem Honorowym Zarządu Głównego OSPSBHP. Ponadto odbyło się w ramach kampanii społecznej „Moda na bezpieczeństwo”, koordynowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.  Już na samym początku podróży uczestnicy wymiany napotkali groźnie wyglądający wypadek samochodowy. Na drodze leżał ciężko ranny rowerzysta. Uczestnicy nie domyślili się początkowo, że cała sytuacja stanowi część ćwiczeń i nawet doświadczeni behapowcy dawali się ponieść emocjom. Po raz kolejny stało się jasne, że w branży BHP teoria i praktyka muszą iść w parze.

Program

Program wymiany zdecydowanie odbiegał od standardowych wykładów. Każdy z oddziałów przygotował niepowtarzalne zajęcia praktyczne, które poprowadzili jego członkowie. Ciekawa forma przekazu zagwarantowała 100% frekwencję i oczywiście zaangażowanie. Podczas dwudniowych spotkań odbyły się autorskie zajęcia m.in. z:

  • zakresu problematyki ochrony dłoni i stóp,
  • zapoznawania pracowników z wynikami pomiarów środowiska pracy,
  • wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w szkoleniach BHP (gogle VR),
  • możliwości wykorzystania gier planszowych, krzyżówek, prostych rekwizytów, zagadek, aplikacji do aktywizacji uczestników.

Dodatkowo pokazano jak może wyglądać wzorcowe pomieszczenie do szkoleń BHP, gdzie mogą przydać się blokady systemowe LOTO czy jak zapobiegać wypadkom z udziałem substancji chemicznych.  Dla przestrogi  uczestnicy zostali poinformowani – co może być dowodem w sądzie,  w sprawie z zakresu BHP oraz na kim, w świetle przepisów prawa pracy, spoczywa ciężar dowodu.

Po wyczerpujących umysłowo zajęciach w ramach promocji aktywności fizycznej Park Trampolin JumpWorld, jeden z partnerów wydarzenia przygotował dla osób spragnionych zdrowego wysiłku fizycznego specjalną niespodziankę. Wyjątkową atrakcją dla uczestników była również „wyskokowa” premiera regionalnego piwa przygotowanego specjalnie dla pracowników BHP.

Podsumowując, były to intensywne dwa dni, pełne emocjonujących zajęć, ekscytujących pokazów i wartościowych dyskusji. Organizatorzy kierują w szczególności podziękowania do partnerów:

  • Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu,
  • Kancelarii Radcy Prawnego Dominika Sambor
  • oraz firm: EJENDALS, AVACORE, DALAB Łukasz Bożek, Secura sp. z o.o. i ParkTrampolin JumpWorld.
Źródło: OSPSBHP

Zobacz inne relacje z najważniejszych wydarzeń.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.