Finał konkursu wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności PIP

Z inicjatywy Piotra Kalbrona Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, 8 kwietnia 2022 r. w siedzibie OIP w Katowicach odbył się finał „Konkursu wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz o historii Porozumień Sierpniowych”.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego, a jego celem było popularyzowanie wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy na temat 42. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Partnerem konkursu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach. Honorowy patronat nad Konkursem objął Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, którego w trakcie uroczystego finału reprezentował Tadeusz Majchrowicz – Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W finale uczestniczył również Andrzej Sznajder – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach oraz Ksiądz Proboszcz Ireneusz Tatura – Duszpasterz Ludzi Pracy. Finał konkursu odbył się 8 kwietnia 2022 r. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

Laureaci konkursu

Konkurs składał się z dwóch odrębnych części tematycznych, związanych z zakresem działalności Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, a także Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach. Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Piotra Kalbron, uhonorowała następujących uczniów:

  • I miejsce: Roksana Szlezinger z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku,
  • II miejsce: Dominika Gałuszka z Zespołu Szkół nr 2 w Żorach,
  • III miejsce: Inka Plewa z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach.

Laureatom nagrody wręczył Piotr Kalbron Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach wraz z Dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach Andrzejem Sznajderem.

Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach złożył gratulacje uczniom, a także ich opiekunom za przygotowanie do tegorocznej edycji konkursu. Ponadto, podczas swojego wystąpienia podkreślił, że bardzo cieszy go fakt, że „uczniowie chcą zdobywać wiedzę na temat prawa pracy, bezpieczeństwa pracy oraz działalności Państwowej Inspekcji Pracy, która niewątpliwie znajdzie zastosowanie w ich przyszłym życiu zawodowym, jak również wiedzę z zakresu historii porozumień sierpniowych, która umacnia świadomość historyczną”.

W swoim wystąpieniu przypomniał również, że „to tutaj na Śląsku 3 i 11 września 1980 roku zostało zawarte Porozumienie Jastrzębskie oraz Porozumienie Katowickie. To z latem 1980 roku łączą się tak ważne dla polskiej historii pojęcia, jak 21 postulatów, czy powstanie NSZZ „Solidarność””.

Goście honorowi

Goście honorowi w swych wystąpieniach złożyli gratulacje gospodarzowi uroczystości Okręgowemu Inspektorowi Pracy w Katowicach Piotrowi Kalbron oraz podkreślili duże znaczenie zagadnień będących przedmiotem konkursu, zarówno tych dotyczących prawnej ochrony pracy, jak i związanych z historią Porozumień Sierpniowych. Gratulowali uczniom właściwej postawy, przekonując, że bez względu na wynik konkursu, wszyscy są jego zwycięzcami.

Podczas uroczystego finału konkursu, nauczyciele oraz uczniowie mieli okazję wysłuchać wystąpienia pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, który wygłosił wykład pt. „Porozumienia Sierpniowe i powstanie „Solidarności”. Tegorocznej edycji konkursu towarzyszyła wystawa pt. „Stan wojenny 1981-1983”. Wystawę udostępnił Oddział IPN w Katowicach.

Patronat medialny nad konkursem objęli: Tygodnik Solidarność, Tysol.pl, TVP3 Katowice, a także Radio eM.

Źródło: Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach

Przeczytaj również: Stan BHP w województwie śląskim

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.