Ergonomia partycypacyjna. Jak poprawić stan zdrowia i samopoczucie pracowników?

Nikt nie zna pracy lepiej od osoby, która ją wykonuje, dlatego rozsądne jest angażowanie pracowników w procesy identyfikacji ryzyka i określania rozwiązań. Czym jest ergonomia partycypacyjna i jak poprawić stan zdrowia pracowników?

Nowy dokument konsultacyjny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy opisuje korzyści ze stosowania ergonomii partycypacyjnej (PE) — angażowania pracowników w planowanie i kontrolowanie aktywności w miejscu pracy, aby ograniczyć występowanie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego (MSD) związanych z pracą. Nakreśla on kroki potrzebne do rozpoczęcia nowego projektu PE i opisuje kilka rzeczywistych przykładów zastosowania PE w odpowiedzi na czynniki ryzyka MSD w miejscach pracy — od biur po place budowy. Opracowany przez EU-OSHA arkusz informacyjny dotyczący organizmu i mapowania zagrożeń jest także nieocenionym narzędziem w PE, ponieważ przedstawia wytyczne krok po kroku, opisujące sposób angażowania pracowników w ocenę ryzyka MSD i w zapobieganie takim chorobom.

WAŻNE

Ergonomia partycypacyjna a zapobieganie schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego w miejscu pracy

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.