E. Szalewicz: Kobiety posiadają więcej empatii

W piątej rozmowie z cyklu „Kobiety w BHP” Emilia Szalewicz, specjalistka ds. BHP w firmie Eltwin Sp. z o.o., laureatka konkursu „Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy” z 2020 roku, opowiedziała o swoich obowiązkach i doświadczeniach zawodowych.

„Promotor BHP”: Jak wyglądają Pani aktualne obowiązki zawodowe?

Emilia Szalewicz: Od blisko czterech lat jestem specjalistką ds. BHP w firmie Eltwin Sp. z o.o., która produkuje elektronikę przemysłową. Mam to szczęście, że moja firma ściśle współpracuje z oddziałem duńskim, z którym mamy wspólną politykę. W polityce tej bezpieczeństwo pracy ma jeden z najwyższych priorytetów. Dzięki temu mam możliwość realizacji ciekawych projektów i swojego głównego celu zawodowego, tj. budowania kultury bezpieczeństwa. Zawsze cenne i mobilizujące jest dla mnie, gdy widzę, że pracownicy angażują się w sprawy BHP – nie dlatego, że wisi nad nimi groźba kary, ale dlatego, że mają świadomość wartości, jaka wynika z bezpiecznej pracy.

Jaka była Pani droga zawodowa, aby być w tym miejscu, w którym jest Pani obecnie?

Skończyłam kierunek humanistyczny i czułam, że to za mało, że nie jest to zakres, w którym chciałabym pracować. Już wtedy myślałam o BHP. Jednak po rozmowie z kobietą, która skończyła studia podyplomowe BHP, odpuściłam. Opowiedziała mi o swoich doświadczeniach – stwierdziła, że jest to hermetyczne, męskie środowisko, w którym znalezienie pracy przez kobietę graniczy z cudem. Zgodnie z wykształceniem podjęłam więc pracę urzędnika. Po pięciu latach wróciłam do tematu BHP i skończyłam studia podyplomowe. Przejęłam obowiązki BHP w urzędzie i po pół roku zmieniłam pracę na obecną. Z perspektywy czasu uważam, że dobrze się stało – w urzędzie nabrałam doświadczenia w pracy z ludźmi, a także nauczyłam się pracować w oparciu o przepisy. Do branży BHP wkroczyłam jako ukształtowany pracownik.

Jak kobiety radzą sobie w branży BHP i co do niej wnoszą?

Dzięki przynależności do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy poznałam wiele kobiet z branży – wiele z nich odnosi sukcesy, również w skali kraju. Swoją wiedzą i zaangażowaniem niejednokrotnie zaimponowały mi: Prezes Zarządu Głównego – Elżbieta Bożejewicz, Prezes Zarządu Oddziału w Katowicach – Beata Kaczmarek, czy też Prezes Zarządu Oddziału w Warszawie-Woli – Cecylia Połuboczek.

Absolutnie nie mogę stwierdzić, że płeć jest wyznacznikiem konkurencyjności w branży. Znam wielu profesjonalistów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Sądzę jednak, że kobiety posiadają więcej empatii, co z pewnością ułatwia im realizację tej trudnej misji, jaką jest wdrożenie przepisów w świat codziennej pracy.

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.