Monitoring i diagnostyka modułów fotowoltaicznych. Drony z kamerą termowizyjną

Drony wyposażone w kamery termowizyjne umożliwiają bezpieczne przeprowadzenie oceny stanu technicznego urządzeń na wysokości oraz zastępują badania terenowe farm wiatrowych i fotowoltaicznych. W jaki sposób prowadzone są tego typu działania?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są zalety inspekcji termowizyjnych wykonywanych za pomocą dronów,
  • jakie usterki można wykryć dzięki zastosowaniu bezzałogowych statków powietrznych,
  • jak wyglądają perspektywy rozwoju dla dronów.

Moduły fotowoltaiczne to praktycznie bezobsługowe urządzenia. Połączone w szeregi tworzą elektrownie fotowoltaiczne, potocznie nazywane farmami fotowoltaicznymi. Ze względu na pracę w warunkach atmosferycznych oraz wymogi ekonomiczne, które narzucają eksploatację modułów z maksymalną możliwą efektywnością, konieczne jest wykonywanie okresowych kontroli w celu wykrycia usterek oraz wad powstałych w trakcie eksploatacji. Jak można wykorzystać drony do tego typu inspekcji?

Szybki rozwój nowych technologii i cyfryzacji wpływa coraz intensywniej na rozwój technik badawczych wykorzystywanych do oceny stanu technicznego urządzeń i instalacji. Są one wsparciem dla człowieka w podnoszeniu bezpieczeństwa ludzi, mienia i środowiska. Obiektów do badań jest coraz więcej, są one coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane technologicznie. To też jest przyczynkiem do poszukiwań nowych technik badawczych.

Bu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.