Dobór ochrony dłoni dla spawacza

Dobór środków ochrony indywidualnej powinien być dokonany odpowiednio do zagrożeń występujących w miejscu pracy. Jak zatem właściwie wyposażyć spawaczy w ŚOI i przygotować ich do wykonania określonego zadania?

W swojej pracy pracownika służby BHP spotykam się bardzo często z pracodawcami, którzy nie zwracają szczególnej uwagi na wyposażenie zatrudnionej osoby w środki ochrony indywidualnej (ŚOI). Środki ochrony indywidualnej to urządzenia lub wyposażenie przeznaczone do noszenia bądź trzymania przez pracownika w celu ochrony przed jednym zagrożeniem lub większą liczbą zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego zdrowie lub bezpieczeństwo pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy oraz PN-EN ISO 14731:2019). Chodzi mi głównie o małe firmy.

Kiedy sprawdzam przygotowanie spawaczy do wykonania określonych zadań, to zwracam uwagę na wyposażenie pracownika w środki ochrony indywidualnej, w tym także rękawice, jakie spawacz powinien założyć. Pracodawcy, wysyłając swoich spawaczy do pracy do innych firm jako podwykonawcy, powinni zwracać uwagę na właściwe, zgodne z polską normą środki ochronne. Wynika to z artykułu 207 Kodeksu pracy pkt.1., który mówi, że jednym z obowiązków pracodawcy jest (cyt.) „organizować prace w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy…”.

Aktualnie, w związku z koniecznością wdrożenia do prawa krajowego przepisów zawartych w dyrektywie Komisji (UE) 2019/1832 z dnia 24 października 2019 r., opracowany został projekt rozporządzenia zmieniającego Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z tym projektem dobór środków ochrony indywidualnej (ŚOI) powinien być dokonany stosownie do zagrożeń występujących w miejscu pracy. Należy je określić na podstawie oce...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.