Dobór ochrony dłoni dla spawacza

Dobór środków ochrony indywidualnej powinien być dokonany odpowiednio do zagrożeń występujących w miejscu pracy. Jak zatem właściwie wyposażyć spawaczy w ŚOI i przygotować ich do wykonania określonego zadania?

W swojej pracy pracownika służby BHP spotykam się bardzo często z pracodawcami, którzy nie zwracają szczególnej uwagi na wyposażenie zatrudnionej osoby w środki ochrony indywidualnej (ŚOI). Środki ochrony indywidualnej to urządzenia lub wyposażenie przeznaczone do noszenia bądź trzymania przez pracownika w celu ochrony przed jednym zagrożeniem lub większą liczbą zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego zdrowie lub bezpieczeństwo pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy oraz PN-EN ISO 14731:2019). Chodzi mi głównie o małe firmy.

Kiedy sprawdzam przygotowanie spawaczy do wykonania określonych zadań, to zwracam uwagę na wyposażenie pracownika w środki ochrony indywidualnej, w tym także rękawice, jakie spawacz powinien założyć. Pracodawcy, wysyłając swoich spawaczy do pracy do innych firm jako podwykonawcy, powinni zwracać uwagę na właściwe, zgodne z polską normą środki ochronne. Wynika to z artykułu 207 Kodeksu pracy pkt.1., który mówi, że jednym z obowiązków pracodawcy jest (cyt.) „organizować prace w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy…”.

Aktualnie, w związku z koniecznością wdrożenia do prawa krajowego przepisów zawartych w dyrektywie Komisji (UE) 2019/1832 z dnia 24 października 2019 r., opracowany został projekt rozporządzenia zmieniającego Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z tym projektem dobór środków ochrony indywidualnej (ŚOI) powinien być dokonany stosownie do zagrożeń występujących w miejscu pracy. Należy je określić na podstawie oce...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.