art. sponsorowany

Różne rodzaje cukru i jego właściwości

Cukier występuje w wielu różnych odmianach, a jego zastosowanie jest nieocenione w każdej kuchni. Mało kto wyobraża sobie wypicie ulubionej herbaty lub kawy bez łyżeczki cukru! To substancja z powodzeniem dodawana nie tylko do wielu ciast i deserów, lecz także do innych posiłków i przekąsek. Jakie rodzaje cukru są najbardziej znane? Jak wybrać najlepszy produkt dla siebie?

Już od lat najpopularniejszy na całym świecie jest cukier biały kryształ, nazywany także cukrem stołowym. Jest to sacharoza, powstająca wskutek połączenie fruktozy i glukozy. Ten rodzaj cukru pozyskuje się z trzciny oraz buraków cukrowych – następnie poddawany jest oczyszczaniu w rafinerii. Efektem jest powstanie czystego, białego cukru, jaki z łatwością znajdziemy na półkach sklepowych.

Inne odmiany cukru

Jakie jeszcze odmiany cukru warto znać? Do wyboru mamy także następujące propozycje:

  • Cukier trzcinowy – jest pozyskiwany z trzciny cukrowej i drzew palmowych. Odznacza się złotym kolorem i nieco bardziej delikatną strukturą. To dobre rozwiązanie dla diabetyków, gdyż cukier trzcinowy cechuje się wolniejszym trawieniem i uwalnianiem energii.
  • Cukier buraczany – buraki cukrowe są zazwyczaj uprawiane w klimacie umiarkowanym. To oznacza, że ten rodzaj cukru najczęściej jest wytwarzany w krajach europejskich.
  • Cukier kokosowy – pozyskiwany jest z soku drzewa palmowego. W składzie zawiera ok. 70-80% sacharozy i jest poddawany niewielkiemu przetworzeniu. Po obróbce pozostają tutaj naturalne witaminy, wapń, potas, cynk, żelazo, błonnik i antyoksydanty, dlatego cukier kokosowy cieszy się sporym zainteresowaniem klientów. Jego spożycie wpływa na niewielki wzrost poziomu glukozy we krwi, dzięki czemu jest odpowiedni dla diabetyków.
  • Cukier z hydrolizy pszenicy – w tym wypadku produkt nie zawiera w składzie fruktozy. To cukier prosty, z jakiego skorzystać można w formie stałej lub płynnej. Znajduje zastosowanie między innymi w produkcji ciast i wyrobów piekarniczych.

Nie bez znaczenia jest też cukier z melasą i bez melasy. Jest to składnik uboczny, jaki uzyskujemy w trakcie przetwarzania trzciny i buraków cukrowych. Co ciekawe, kolor brązowego cukru jest zależny głównie od zawartości procentowej melasy! Może ona wynosić od 3,5 do 6,5 procent.

Ciekawostki o cukrze

Co warto wiedzieć o cukrze? Jeśli mamy zapasy tego produktu w swoim domu, musimy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu. Cukier powinien znajdować się w chłodnym i suchym miejscu, w szczelnym opakowaniu. Gdy dojdzie do zbrylenia, można go bardzo łatwo rozkruszyć za pomocą przyrządów kuchennych (np. blender, robot kuchenny).
Okazuje się, że nie ulega on przeterminowaniu! Producenci zazwyczaj nie umieszczają na opakowaniu daty ważności tego wyrobu. Jeżeli spotkamy takie oznaczenie, jest to związane ze zmianą barwy produktu lub jego zbrylaniem się (dotyczy to głównie brązowego cukru).
Cukier biały i brązowy można bez problemu stosować zamiennie. Oczywiście trzeba zachować taką samą ilość składnika, wskazaną w przepisie. Poza tym znaczenie ma fakt, że wykorzystanie brązowego cukru może doprowadzić do dodania posmaku melasy przygotowanemu daniu.

Przeczytaj również: Wypadki w piekarniach

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.