BHP obowiązuje także przy pracach administracyjno-biurowych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 27 września 1997 r., pomieszczeniem pracy stałej jest pomieszczenie, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika, w ciągu jednej doby, przekracza 4 godziny. Jeśli biuro spełnia ten warunek to może zostać zakwalifikowane jako pomieszczenie pracy stałej. To pociąga za sobą obowiązek spełnienia licznych wymagań.

W związku z tym biura nie należy sytuować poniżej poziomu terenu (np. w suterenie). Biuro musi mieć zapewnione oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę (co najmniej 18 st. C), wentylowane oraz zabezpieczone przed wilgocią, nadmiernym nagrzewaniem, drganiami, hałasem i czynnikami szkodliwymi dla zdrowia.

Pomieszczenie biurowe, czyli jakie?

Zgodnie z par. 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 27 września 1997 r., dopuszczalna wysokość i powierzchnia pomieszczenia biurowego jest zależna od liczby zatrudnionych w nim osób. Na każdego pracownika – w pokoju biurowym – powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości tego pomieszczenia oraz co najmniej 2 m3 wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęty itp.). Wysokość pomieszczenia biurowego powinna wynosić nie mniej niż 3 m. Jeżeli w pomieszczeniu zainstalowano klimatyzację to za zgodą wojewódzkiego inspektora sanitarnego wysokość można obniżyć do 2,5 m. Taką samą wysokość mogą mieć pomieszczenia biurowe, jeśli w pokoju są zatrudnione nie więcej niż 4 osoby, a na każdą z nich przypada co najmniej po 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia.

Jeśli pracodawca chciałby zapewnić swoim pracownik...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.