Co nas czeka w BHP w 2023 roku?

W modzie zrównoważona odzież robocza i ochronna

Do warunków zrównoważonego rozwoju zalicza się m.in. wykorzystanie i użytkowanie zasobów w sposób efektywny i długotrwały. Dotyczy to również odzieży roboczej i ochronnej, której odpowiednie stosowanie powinno wpłynąć nie tylko na bezpieczeństwo pracownika, ale i środowiska. – Aby uczynić tkaniny bardziej zrównoważonymi, coraz więcej firm decyduje się na wymianę włókien pierwotnych na włókna pochodzące z recyklingu. Co więcej, przy aktualnej produkcji wprowadza się liczne ulepszenia związane ze zmniejszeniem śladu węglowego, wpływu niedoboru wody, stosowania chemikaliów, zużycia energii, czy aspektów społecznych w całym łańcuchu dostawmówi Ewa Gawrysiak, Regional Manager CEE TenCate Protective Fabrics.

Jednym z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju jest również recykling. W efekcie firmy produkujące odzież ochronną i roboczą stawiają nacisk na gospodarkę obiegu zamkniętego, a ich kolekcje nie tylko są trwałe, ale i łatwe w renowacji. To przyszłość, na której wszyscy powinniśmy się skupić – dla dobra swoich pracowników, ale i ochrony środowiska naturalnego. Zauważalnym trendem w decyzjach zakupowych ŚOI będzie więc wybór tych firm i produktów, które poza swoją funkcjonalnością dla użytkowników, mają pozytywny wpływ na środowisko.

Wdrożenie przepisów pracy zdalnej nowym obowiązkiem pracodawcy

Po popularności pracy zdalnej, przyszedł czas na częściowy powrót do zakładów pracy. Pracodawcy dążą do pogodzenia pracy z domu z obecnością w biurze. Coraz częściej wdraża się system pracy hybrydowej. Zgodnie ze zmianami, które zostaną wprowadzone w marcu do Kodeksu pracy, pracownik będzie mógł wykonywać obowiązki całkowicie lub częściowo poza siedzibą firmy. Ale pod dwoma warunkami. Pierwszy z nich będzie obowiązywał pracodawców, którzy będą musieli zapewnić zatrudnionemu materiały i narzędzia niezbędne do pracy zdalnej, a także pokryć koszty energii elektrycznej czy dostępu do Internetu. W większości przypadków będzie to rozwiązywane najpewniej w postaci ryczałtu. Drugim warunkiem do spełnienia jest ustalenie z pracodawcą miejsca wykonywania pracy. Przed pracodawcami nowe obowiązki, których wdrażanie będziemy obserwować już za moment.

Popandemiczne nastroje w połączeniu z wdrażaniem pracy zdalnej mogą okazać się trwałym wyzwaniem, szczególnie w kwestii zdrowia psychicznego pracowników – w tym odczucia rezygnacji czy odizolowania. Zapewniając pracownikom warunki pracy z domu zgodne z najnowszymi przepisami, trzeba z równą uwagą pamiętać o ich bezpieczeństwie i komforcie pracy, jak również potencjalnych zagrożeniach psychospołecznych, takich jak stres czy depresjamówi Marta Wojewnik.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Przeczytaj również: Zakłady dużego i zwiększonego ryzyka. Dyrektywa Seveso III

Galeria

Reklama
SAWO 2024
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.